• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

144 и 433 МХз

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дали некој знае колку пари е ваква НОВА радио станица која работи
и на 144 и евентуално 433 МХз ?

За користење на тие фрекфенции треба дозвола, што се треба да се
направи (чекор по чекор) додека се дојде до истата дизвола?

Дали во Македонија има 433МХз репетитори?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Niki, мило ми е што сакаш дозвола да земаш, за дозвола прво, сега дозволите ги презеде АЕЦ(aec.mk) и треба да разговараш со нив, јас изгледа ќе полагам за диплома во септември и така, после диплома ќе ти дадат сертификат па повикувашки знак и дозвола

За станица, сакаш дуал-банд ? Што ќе работи и на двата ? За 144 има многу станици, моментално мојава, Yaesu FT-411E на времето е купена 2000марки, сега вреде околу 500Е на старо некоја добро зачувана а за 433МХз (70 цантиметри банд) не сум информиран мада во план сум да земам и таква.

За репетиториве, на 433 имаше порано многу репетитиори, R серијата во македонија, тие беа и на 2 метри банд но мислам дека имаше и 70цм некои незнам тошно за 70цм. Денеска можеби од десетте само 2-3 да работат, знам многу е тешко да се направи еден оти во охрид чекаме од клубот веќе 2 години да достават соларни панели за да може да се оспособе R2 на галичица ама ништо работата

позз
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Па јас би купил 144MHz оти викаат дека на пониските фрекфенции дометот бил поголем одколку на повисоките како
433МХз при користење на иста снага, дали во ова има вистина?

Иначе ако станицата има и 433МХз у спат зошто да не....
Јас користам GMRS и PMR радио станици кои работат на
462, 467 и 446МХз но снагата им е само 0,5W

Дали на интернет има некаква информација или мапа каде
се има репетитори за 144МХз па и за 433МХз доколку ги има?

За 144 има многу станици, моментално мојава, Yaesu FT-411E на времето е купена 2000марки, сега вреде околу 500Е на старо некоја добро зачувана а за 433МХз (70 цантиметри банд) не сум информиран мада во план сум да земам и таква.позз
Скапи се, дали може да се најде некој модел на станица 144МХз рачна со стандардна снага 5W на НОВО за 100 евра?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислам дека ќе може, некоја мотороличка или кенвуд, иначе мојата со батеријата нејзија (која мора да признаам дека е скапана, стара 30 години и си прозивеала својот рок, така да батерија немам убава) има RX 5W а со PA полначот, снагата може да се појача на 7W

Репетитори има од старите 7, незнам дали има воопшто некој операционален, тие мислам дека беа на 2 мерта банд и uplink и downlink не сум сигурен дали имаа репетитор за 70цм банд.

http://www.qsl.net/z30rsm/ - Ова е страната на стариот сојуз на радиоаматерите на македонија, но ќе видеш дека едно десетина години не е апдејтирана.

Ако земаш некоја земи со снага минимум 5 вати, оти со мојава и со добра антена некоја(моментално правам јаги антена) може да се изврше сателитски контакт со некој сателит :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Да ти кажам, да најдам 144ка на ново 5W за пари до 100 евра
одма зимам.

Твојата 7W рачна ли е?
Колку најмногу W имаат рачните станици, има ли некоја со 10W?

Веб страната е на бесплатен сервер, како може вакво нешто. Здружение на ниво на цела држава да имаат страна на free сервер + јас си реков сега
ке има ценовници на станици, упатства, литература за станици и антени...
Но ова кога го видов останав без коментар:

"Posleden pat stranicata e prepravana na 02 Avgust 1999
Pove}e detali sleduvaat naskoro. Ve molime pricekajte ....."
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Niki, сојузот е во фаза на распаѓање и знам многу што се дешава внатре, оти вујкоми (Z32GJ на страната нивна) е во сојузот и он дури вика дека работата е на лочо настроена


За станициве, рачните можеби има некој модел и со 10 вати, ама зависи многу и до антената не само до моќноста, јас без проблем од свети николе слушам радио таксисти од штип (вистина) со обичната антена на неа.

Бтњ, ако сакаш светски врски, ќе земеш еден Yaesu FT-101{W,E,EE,D} модел со 500вати моќност и еден столб и све во маало ќе блокираш :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
855,837
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно