1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

144 hz ili 240 hz monitor ?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од bokirulz, 24 Април 2020.

 1. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Koj imaat najveke ghosting ?
   
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Мислам дека после мислeњето на Rikimaru, сите вакви коментари се нерелевантни на темава.
   
  На Rukfash, PC_GAMER, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Brat drugar mi go ima toj od galerija sto e alienware i ima luge zborat ghosting praele, coekot e prezadovolen od monitorot baska e pro canter igrac taka da tie kafanski muabeti ako pocne da gi slusame
   
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Види, прочитај си го убаво мислењето - се ти е објаснето во тоа. Долго е, ама во него ти се одговорени и сите прашања што ги постави.

  Голема навереда е да речеш дека се работи кафански моабет - па човекот ти напишал општирно мислење, што сигурно му требало цел саат да го состави, а можеби и повеќе. Буквално се што треба ти е сублимирано. Ако те интересира повеќе за одреден монитор, барај на Rtings и TFTCentral и ќе најдеш се што те интересира.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Drugar ti izlea mene ne me sfati, ja kazav za onie sto zborea deka modekot na toj ekrsn ima ghosting a ne za mislenjeyo sto mi go dade rikimaru, neznam zaso ne citate konentari ubavo pred da pisete
   
  На 1s3ct0wN и TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Користи цитати нареден пат и ќе знаеме на кого му реплицираш. И да, кирилица користи.
   
 7. Gjurc1n0t

  Gjurc1n0t
  Gaining Experience

  27
  73
  17 Април 2019
  Машко
  Мој личен предлог. Земи си од AOC или Benq 144Hz. Отараси се од 1660 - ката а со останатите пари (што ќе ти останат затоа што не земаш скап монитор) земи си RTX 2080. И ќе ти оди се глатко на ultra settings.
  Имај убав викенд

  Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Ребро, Rukfash, bokirulz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,687
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Глупо е да купува 360hz за некој месец кога за 2 години ќе има 480hz.
   
  MadBuldog, Futurelakimens, Tenny и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  342
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Незнам зошто се расправате мене во Сетек убаво ми рекоја дека струјата е 60hz и мониторите неможи да бидат над 60hz заради струјата.
  Неможи толку глупи да сте.
   
  На 1s3ct0wN и tupacan им се допаѓа ова.
 10. brasica

  brasica
  On your way to fame

  621
  948
  18 Април 2010
  Не знам само дали напомена (ако е наведено нека ме поправи) членот Rikimaru, дека ултра широките монитори се одлични и за гледање на филмови бидејќи се снимени во 21:9 формат, со што нема црни линии како кај вообичаениот 16:9 стандард. Повеќето од новите филмови се снимени во овој формат односно 2.35:1. Ова се однесува на филмови, сериите повторно ќе имаат црни линии ама од страните место долу и горе. Можеби на некој ќе му биде важна и оваа информација.
   
  На MadBuldog, Rukfash, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  многу работи останаа неспоменати ама треба време и енергија да се нареди сето тоа убаво и засебно. xD Па имаат гугл младиве може да прочитаат додатно по желба и потреба. xD
   
  Rukfash, PC_GAMER и на brasica им се допаѓа ова.
 12. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  e brat 2080 - 1000 evra e samo :D inace dobar predlog thanks
  --- Споени мислења, 27 Април 2020 ---
  Inace sarkasticnite komentari gi citam, i si vikam kolku treba dq ti bide beden zivotot da doagas na forumi i da se ismejuvas, dno
  --- Споени мислења, 27 Април 2020 ---
  Inace sarkasticnite komentari gi citam, i si vikam kolku treba dq ti bide beden zivotot da doagas na forumi i da se ismejuvas, dno
   
 13. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  935
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  И сега кој 144hz го препорачувате ко бест бај за кешот? :)
   
 14. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  јас би го земал овој
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  596
  366
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е свака ти част буразеру. Ова е ОДГОВОРИШТЕ кое ке треба само да се споделува натаму повторно и повторно.
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Ти нов си изгледа :D
   
  На Ребро и Маша им се допаѓа ова.
 17. Gjurc1n0t

  Gjurc1n0t
  Gaining Experience

  27
  73
  17 Април 2019
  Машко
  Извини што го сфаќаш како сарказам тоа што искрено ти го кажувам.

  Да те прашам, колку мислиш ти дека е монитор од 144Hz?
  Зборам за добар со IPS панел, а да не зборуваме за над 144Hz и со 2560х1440 резолуција?

  Сума сумару за се што е 144Hz, IPS и 2560x1440 немој да мислиш дека ќе поминеш ефтино. Зборувам за цифра од 1.200 - 2.000 евра за монитор и графичка.

  Е сега за 144Hz со 1920х1080 тогаш е од 700 - 900 евра за монитор и графичка. Конретно 300 - 400 евра за монитор и 300 - 400 евра за графичка.


  п.с.: Бараш совет а реално не си кажал колкав буџет имаш. Не ти ги знам парите и мислам дека не те навредив од односно таква намера немав. Сакав совет да ти дадам.

  Во врска со останатото што го кажа
  /ignore
  Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 18. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  342
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Мое мислење?

  Дефинитивно овој:27G2U/BK

  Јас лично користам ваков и сум презадоволен,ако сакаш конкретно мислење за мониторот пиши ми ПП за да не се полни безвеза темата.
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bokirulz

  bokirulz
  Intern

  39
  8
  24 Јануари 2011
  Ne se odnesuvase za tebe toa so sarkazam, za deufi pogore, neznam zaso mi se stailo kaj tvojot komentar, fala na soveti
   
  На Gjurc1n0t му/ѝ се допаѓа ова.
 20. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,928
  8 Мај 2007
  Машко
  Некој што пишува во овој стил:
  dalida zeamnof monitor zada geimam oti drugarmi imal nekoj los filink i cital na intenetof i glal on na yt deka ima ghousts ko geimas na jako...
  добива реферати од одговори.
  Што и да му кажете да купи, ќе го купи тоа што го наумил во старт.

  Не знам кое е нивото за да пишуваш толку неписмено. За да стигнеш да пишуваш латиница ваљда си некаде после 3то? Поим неам. Ама и после трета година, а не одделение треба да имаш подобар вокабулар и подобар тек во реченица. Да знаеш да направиш пауза со некоја запирка...
  А па не ве разбирам што се трудите на вакви постови да објаснувате толку детално.
  Админите треба да го извадат одговорот на постот (да, тој 4 страни што е) и да го закачат ко стики некаде.
   
  Necromancer, tupacan и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  abe drugarof videl ghost poso igral GhostBusters Remaster... sry sove zbunif site
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 22. windows8

  windows8
  On your way to fame

  767
  991
  12 Февруари 2012
  Машко
  Што би избрле доколку треба да се бира помеѓу: 27" 1080р 144hz ips или 27" 1440p 144hz va?
   
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  24" 1080P 144hz IPS.

  1080P на 27" и секоја игра ќе ти биде како Minecraft. А доколку имаш конфигурација што може да тепа 120+ фрејма на 1440P, иди со таа опција (иако мрзам VA панели).
   
  PC_GAMER, mviktors и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 24. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Да ви каже чичо - моментално најдобри буџет IPS 24" 144Hz се два модела: ASUS VG249Q и неговиот брат-близнак со полошо постоље ASUS VP249QGR.
  Во оваа категорија би го ставил и AOC 24G2U, но тој монитор е со 126% sRGB, па има посатурирани бои и уште некои софтверски маани во споредба со Асусите.
  Плус малку им е полош quality control-от на АОС, па не знаеш каква ќе ти е панел-лотаријата со BLB и IPS glow.

  Јас го порачав ASUS VP249QGR за 215 евра (без поврат на данок) од VisionStudio.gr уште во февруари, но се случи срањево со вирусот и не можам да одам да си го земам, го чуваат во дуќан. Веројатно во мај ќе се олабават малку граничните премини, па да пишам рецензија.

  Сетек се идиоти што не ги носат моделиве на АСУС, полн погодок се.
   
  MadBuldog, TATA_MATA, Alek7 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ова не значи дека има посатутирани бои, туку дека има поголем опсег на бои што може да ги прикаже самиот панел. Инаку, најчесто сите гејмерски монитори имаат малку посатурирани бои за разлика од про мониторите. Но, лесно се решава со калибрација.
   
Слични теми
 1. sanco
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  672
 2. tnvski
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,186
 3. Astraion
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  837
 4. ImTheDude
  Одговори:
  36
  Прегледи:
  5,594
 5. rippermkd

  Проценка Monitor

  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...