1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

13K членови

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од AMD_fan, 5 Мај 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
  нема проблем, на Dell U2412M || U2312HM и не е до тоа. Не е дреч нападна е, преостра, премногу интензивна за намената... незнам како да објаснам одбивна е не ми дозволува до го оставам отворен форумов на подолго време, ама ај да не спамам офтопик...

  секако дека ја поддржувам и поздравувам иницијативата да се размрдаат работиве и само напред, ама за ова нема да ви простам така лесно :p

  како да го исклучам? *за сајдбарот знам како, на овој над секој пост мислам
   
 2. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Разликата е што сега е повеќе на розево/црвено некој микс, а претходно беше светло црвена но не дречи. Во sRGB мод си?
   
 4. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,316
  25 oктомври 2012
  Машко
  Нема врска мониторот, бојата не е соодветна за форум, место каде што читаш текст и треба да има понеутрални бои кои нема да пречат. Како пример ги земам overclock.net, xiaomi.eu, xda, miui и сл. Отворете било кој од овие форуми и ќе ви стане јасно за што зборам.
  Ја последниве денови само шалтам од светла на темна тема, надевајќи се дека ќе се привикнам ама не бе, пак ми боде очи.

  Се надевам нема потреба да се објаснувам дека ова е конструктивна критика, без никакви намери за мрчење и наоѓање влакно во јајце. Да беше поинаку, немаше да дремам толку време на форумов :)
   
  На BEST и the_unpredictable им се допаѓа ова.
 5. Lalevskog

  Lalevskog
  Gaining Experience

  124
  112
  2 Мај 2014
  Машко
  Мене многу ми се допаѓа црвената, доволно е впечатлива за да ги разграничи темите, и далеку е од нападна и несоодветна. Со новиот апдејт форумот изгледа посовремено и стилизирано , во однос на претходниот класичен/стандарден дизајн.
  Он топик, нека се множат членовите.
   
 6. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  Мене не ми сметаше, поточно не ги приметував црвените барови, сега и мене повеќе ми упаѓаат во очи. И дефинитивно текстот треба да биде прв како приоритетен, вака црвените делови повеќе паѓаат во очи и го одвлекуваат вниманието. Затоа и во колите, на оние места каде што има црвена боја.. има и можност за намалување на интензитетот на светлината, за да не го одвлекува вниманието од патот.
  Не дека е нешто страшно, али може да се одбере некоја помалку сатурирана црвена боја. Според Lightroom бојава е комбинација од црвена+портокалова, нема ништо розово.
  Со Blush црвена боја, вака некако би изгледало, бојата би била подискретна, односно понеприметна.
  Пошто и јутјуб е на некој начин црвен, приметив кога гледаш видеа во нормален прозорец, нема никаде нешто што ќе ти го одвлече вниманието, ниту пак кога читаш коментари. :) Впрочем и оваа боја одвлекува внимание али не толку... уште послаба црвена треба...
   

  Прикачени датотеки:

 7. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
  Засега црвенава е дел од комплетниот ребрендинг на IT.mk, имплементирана е и ќе ја тестираме во следниов период, да не одиме офтопик на темава. Нема логика во менување на црвената според индивидуални сугестии.
   
 8. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  Изгледа убаво не викам не, и доста посовремено од останатите форуми. Но кога ќе се отворат останатите форуми, тогаш навистина станува јасно дека убавото не е секогаш добро. Токму и затоа секогаш форумите игледаат “крш“, бидејќи вниманието највеќе треба да биде одвлекувано од текстот, а не од дизајнот.
   
  Последна промена: 14 ноември 2015
  На Nikola Sone и mviktors им се допаѓа ова.
 9. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
  ок нека биде така, еве јас со време ќе си кажам сте одбрале погрешна боја за форумов, а тие маркетинг поими ко „брендингот“ не се нешто страшно за да им се потресувате толку, ниту пак сметам дека треба да бидат примарни за еден ваков тип заедница... верувам кога сте ја бирале нијансава сте имале фокус групи па од нивните сугестии сте се воделе, мада и во тој случај постојат класификации на бои со познати ефекти и нивна примена што не зависат од индивидуални ставови и вкусови

  *знам дека е офтопик слободно бришете ако ви смета
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Честитки 13к да ни се множат челновите и среќни празници. ;)
   
  На SiPy`, D, OldSchoolPvP и уште 10 други им се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,722
  13,094
  2 Август 2012
  Машко
  Ај честито!

  Ќе не почастиш некогаш со статистики за форумов? На пример најпосетен ден, најслабо посетен, просечна резолуција на екран, оперативен систем и сл. ?
   
  На OldSchoolPvP, Daniel86, borcep и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  11,068
  10,578
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нека е за убаво и да се множат уште повеќе :)
   
  На borcep и Boldozer им се допаѓа ова.
 13. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Кoлку сo дупли aкaунти?

  Sent from my LG-D855 using Tapatalk
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па можеби само ти. Ме мрзи да те проверувам ;)
   
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Не само да ни се множат , туку да бидат и активни, да имаме што поактивни членови.:)
   
  STEFF, ivan88 и на borcep им се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ајде да ве почастам. Кратка статистика извлечена од лог.

  Најмногу Атачменти Ноември 2014 621 фајл
  Искористеност на дискот од атачментот (MB) Јануари 2016 308,513 МБ
  Намногу мислења 12 Ноември 2014 491
  Намногу Допаѓана на постови 2 Февруари 2016 639
  Нови Теми 28 Јуни 2013 38
  Намногу нови регистрирани членови 10 Април 2013 56
  Најмногу онлјајн челнови 30 Март 2016 520
   
  На D, OldSchoolPvP, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 17. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  904
  1,457
  12 Септември 2013
  Машко
  Чуден некој датум за најмногу допаѓања :)
  Нека се множат квалитетни дискусии и уште поквалитетни членови!
   
  Трајче Дрварчето, Војвода, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  702
  1,238
  5 Јануари 2012
  2 февруари најмногу допаѓања нешто сумнителна е работата, и тоа баш у време кога искочи ЛГБТ виндовс 10 :)
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,985
  21 Јануари 2009
  Се буди гејот во нас :oh:
   
 20. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
  @Nikola Sone , легна бојава или уште не? :)
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 21. D

  D
  Администратор

  3,253
  1,773
  31 Март 2007
  Дополнителна статистика:

  регистрација
  [​IMG]

  мислења:
  [​IMG]
   
  На krema и SiPy` им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...