Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

13500 vs 12600k

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
654
Skopje
Здраво на сите...Имам двоумење околу избор помеѓу овие дава процесори, ќе се користат со 3070ti - ddr5 на z690 mb. Цените се тука некаде 2k разлика а од друга страна абер нема да паднат, ни да излезе 14та ген. како што се чека на месецов Мај, нема ни во брзо време???
Би почекал уште една, две недели, повеќе неможам ќе прснам:LOL::ROFLMAO::ROFLMAO:
View: https://www.youtube.com/watch?v=oNhTSGjW_1s
 

Атачменти

 • viber_image_2023-05-23_16-52-21-043.jpg
  viber_image_2023-05-23_16-52-21-043.jpg
  248 KB · Прегледи: 55
Последна промена:

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
529
724
13500, понов процесор е, отприлика ист у перформанси како 12600к. Сеа не знам што си земал таква плоча кога планираш да не го оверклокуваш. Со, оваа плоча 13 генерација К верзија ти треба.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
Non K на Z690 чипсет?

На Z чипсет само K процесор. Другите нема што да бараат таму.

Јас те советувам да одиш на 12600K со таа плоча.

Ако сакаш да одиш на 13-ката земај друга поевтина плоча (H670)

H610 ни на сон. Освен со G процесор
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
И колку што знам таа плоча поддржува 13 gen процесори.

i5/i7/i9 K процесори на Z чипсет. Дали ќе оверклокирате е ваша работа и избор.

Истите овие процесори без K на H670 чипсет.

i3 (12 и 13 gen се супер процесори) на B660 чипсет. Разликата до H670 е во бројот PCIe линии (lanes) и бројот на USB порти.
Значи, буџет гејминг со мин. 2060,3060,3060ti

H610 за офис со G процесор, кој исто така не е лош (споредете ги со 4,5,6-та генерација нон К i3/i5 ќе видите)
Овде може да оди 1660 super или 3050.
Офис конфигурација која ќе биде snappy

Кај Z плочите ставаат Intel мрежни (не е правило ова) во комбинација со WIFI + bluetooth (зависи од производителот)
Напонските секции се далеку подобри, повеќе приклучоци за pwm вентилатори итн.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
465
719
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Нема врска дали ќе користиш non-K на Z плоча, баш подобро е според мене оти можиш да тргниш tao т.е. power limits на non-K процесори. Не ми текнува точно кои плочи беа ама од B660 само некој дозволваја да тргниш tao, другите ти даваја на non-K процесори одредено време на неограничена сила и после то ја ограничват на 65W.

Зато и јас зедов Z за 12700F, оти цело време можи да седи на 150W и е во просек 5% зад 12700K. Кога го апдејтирав биосот се ресетираше тој сетингот и одма осетив поспор дека е значително во рендерирање и општо multithreaded таској. Ми текна зошто е така и само шо го сметав сетингот пак си почна да си користи колку сака струја.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
Е така де. Тргни го повер лимитот, купи астрономски скап AIO, гледај како седи на 100 степени и теши се дека си ги надмудрил.

А со термалните лимити шо прајме?

Опнете рендер во Premiere на неоверклокиран К и потоа заклучен (нон К) со тргнати лимити и јавете ги резултатите.

Заклучен процесор не се става на Z чипсет. Не дека е забрането ама разликата во цена од Z до H до B е еквивалентна на разликата од заклучен i7 до i9

Никогаш нема да ги победите маркетинг тимовите на Intel и AMD
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.729
17.067
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Core i5 13500 е подобар процесор од Core i5 12600K во нормален режим на работа. Ако се земе оверклок во предвид во најдобар случај за 12600K тие два процесори ќе се во просек еднакви.

 • 13500 има 6 перформанс јадра кои со по 2MB L2 кеш наспроти 6 перформанс јадра на 12600k кои имаат по 1.25MB L2
 • 13 gen има 8 ефикасни јадра наспроти 4 ефикасни јадра на 12 gen
 • 13500 има двојно L2 кеш на ефикасните јадра во однос на 12600k

И двата процесори 13500 и 12600K имаат 4.5GHz нативно all-core boost. Оверклок на 12600K е многу сложен процес и захтева екстремно ладење, а придобивките од оверклок на сите јадра се во рамки на +10% перформанси кои што во multi-core сценарио се недоволни за да ги надополнат дополнителните 4 ефикасни јадра на 13500

За single-core перформансите, што е битно за игри, дури и во сценарио на оверклок станува збор за максимум 3-4% подобри непрформанси кои би се добиле до дополнителните 300-400MHz оверклок кои реално можат да се постигнат дополнително над максималниот boost од 4.8GHz со сериозна матична како на авторот и многу добро ладење. Со тие дополнителни 3-4% перформанси 12600k на 5.2GHz може само да се изедначи со 13500 на 4.8GHz кој има повисоки перформанси/MHz благодарение на поголемиот L2 кеш по јадро.

Што се однесува до Z матичната плоча, таа има придобивки како што погоре посочија во однос на можноста да се одстранат power лимитите дологтрајно, како и ред други придобивки во однос на VRM секција, ладење и слично. Во секој случај матична плоча Asus z690-F е оверкил и не прилега за медиокритетни процесори како 13500 и 12600K со оглед на нејзниот дизајн, можности и цена.

За вредноста на таа матична плоча (околу 22к денари) и цената на 12600K/13500 (18-20к денари) спроед мене е подобро да се купи солидна B660/B760 матична плоча(околу 12-13к) и процесор 13700(околу 24к).
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
465
719
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Е така де. Тргни го повер лимитот, купи астрономски скап AIO, гледај како седи на 100 степени и теши се дека си ги надмудрил.

А со термалните лимити шо прајме?

Опнете рендер во Premiere на неоверклокиран К и потоа заклучен (нон К) со тргнати лимити и јавете ги резултатите.

Заклучен процесор не се става на Z чипсет. Не дека е забрането ама разликата во цена од Z до H до B е еквивалентна на разликата од заклучен i7 до i9

Никогаш нема да ги победите маркетинг тимовите на Intel и AMD
12700К вади 22-23k во R23, 12700 вади 21-22k (барем мојот). Разликата е 5%, а јас го зедов процесорот ~340 евра, 13700К беше то време скоро 400 евра. Искрено 60 евра за 5% не ми се даваја. И да, цело време го користам за рендерирање во Premiere, и си трга константно 150W или поќе зависи потреба без проблем. И да земев 12700К немаше да го оверклоковам, така да немаше логика да се земи.

View: https://youtu.be/78uoewvJ6H4?t=375

Z плочата беше 20 евра разлика со добра B660, и немаше логика да не ја земам. Не беше еквивалентна на разликата од i7 до i9 како шо викаш. И ден денес гледам разликата од солидна B660 на CU на пример (зборам 4 слота за RAM, RGB и ARGB да има, М.2 слотој барем 2, итн.) до Z690 e 40-50 евра. Измеѓу новата генерација има поголема разлика меѓу Z790 и B770 (70-80 евра) освен ако не земиш Asrock Z790M, шо не би зел јас.

Не е фактот да ги победиме или да не ги победиме, туку то време стварно немаше смисла да се земи 12700К оти беше многу поскап за мала разлика во перформанси. Моментално разликата меѓу 13700 и 13700К е 20-30 евра негде, така да прај поќе логика. А за PL можиш да тргниш да, ама муабетот ми е секој нормален шо знај дека Интел ги напрај процесорите да тргат ненормално за тие последни 5% перформанси само да речат дека се подобри од АМД, нема да ги отстрани PL оти тие последните 5% не вредат 80W+ поголема потрошувачка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
45.672
Мислења
947.000
Членови
34.145
Огласи
2.013
Најнов член
Yadow
На врв Дно