1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Позајмица 12V 3A - AC адаптер

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од skopje_mkd, 19 ноември 2019.

 1. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  Ми донесоа релаксатор од странство поклон за бебе, ама го заборавиле адаптерот (напојувањето) користи 12V 3A па ќе пројде време додека го пратат :( Па ако на некој му се наоѓа по дома или продава или знае кај може да купам ?! Исто така од електричариве @Daniel86 помош имам по дома неколку адаптери 12V 1A дали може да се користат што е битно и дали моќе да го изгори. Не пуни батерија тука работи на струја !
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Дали е АС или е ДЦ излезниот напон од 12в?
   
 3. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  Vakvo e valjda dc 1574189679517.jpeg

  Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 4. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
 5. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  DC e,
  Со 1А ќе изгори адаптерот за кратко време, можеби ќе работи ама ќе грее ко лудо и пак ќе чурне, затоа најдобро најди барем 3А а може и повеќе од 3А.
   
 6. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  имам едно од телеком ќе останам без тв и интернет 12V 5A викаш да пробам може да го изгори или ?!
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Aко е DC 12v 5A немај гајле.
  Дај слика од него (спецификации)! Плусот во центар треба да биде.
   
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Jaс имсм хируршки стабилизатир 0-45волти 3 ампри со дисплеј од слобода охрид произвидство пред 20 год со све германски делови сименс. 1000 марки беа на времето и смрт нема. 2 имам само да ги побарам но охрид сум.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  Ова има за волтажата 1574190840354.jpeg

  Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 10. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  На овој адаптер мислев.
   
 11. VerifiedUsers Overlay
  borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  839
  1,388
  12 Септември 2013
  Машко
  Тоа е влез AC, за излез беше прашањето дали е и е DC.
   
 12. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,711
  7,080
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мора да си најдеш 12V 3A минимум, тие од 1A што ги имаш се слаби.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016

  даниел ако ставам 12V 5A може ?!
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Moже бе брат, само гледај да е DC.
   
  На damil и skopje_mkd им се допаѓа ова.
 15. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  не разбирам ама пишува АC адаптер
   
 16. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Каде пишува?
  Ако мислеш на сликата погоре што ти е од монитор сликана, тоа се однесува на влезната струја.

  Ова ти значи дека треба да биде DC, 12v миниМун 3А. :)

  1574189679517.jpeg
   
  На Oktar и gOJDO им се допаѓа ова.
 17. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И пази бебето да не пика струата у уста.
   
  На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 18. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  Се мрднав Ac/DC немам појма на едно место на нет пишува ac adapter, на катљлогов еве што пишува 1574192324929.jpeg

  Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 19. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,711
  7,080
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Уште поубаво.
   
  На Oktar и damil им се допаѓа ова.
 20. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако не и најубаво, адаптерот мраз ќе биде.

  Не мора да се мрднуваш, на релаксаторот убаво си стои дека е DC 12v 3A.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  839
  1,388
  12 Септември 2013
  Машко
  Не се мрднувај, влез во адаптерот е напон AC од штекер, излез од адаптерот и влез во релаксаторот е DC напон.
   
 22. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Маани, почнав јас да се мрднувам :D
   
 23. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,711
  7,080
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника


  :D
   
  На SmartGuru, gOJDO, damil и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  346
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
 25. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,554
  4 ноември 2013
  Машко
  Нема на залиха
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. xristijanGTI
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  684
 2. xristijanGTI
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  386
 3. Psycore
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  469
Вчитување...

Сподели

Вчитување...