• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

110 на 220 v помош

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
62
14
Здраво дечки, неделава ми стигна полначов од САД па би сакал да ве прашам дали истиот може да работи на наша струја со помош на овој конвертер или треба појак?
Мислењето е автоматски споено:

Еве го полначот
 

Атачменти

 • 15C6048F-2652-4D59-BBD5-CA46C55EC570.jpeg
  15C6048F-2652-4D59-BBD5-CA46C55EC570.jpeg
  1.5 MB · Прегледи: 64
 • AD06A6A7-C8DD-42A0-9CF4-4AA0B7D35613.jpeg
  AD06A6A7-C8DD-42A0-9CF4-4AA0B7D35613.jpeg
  1.4 MB · Прегледи: 62
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,677
6,428
Мелмак
Многу е лесно, множиш волти со ампери и добиваш вати.
Милвокито вика 120волти и 2.1 ампери макс, тоа е 252W peak draw.

На адаптерот ти пишува максимум 200 вати така шо не би го ризикувал.

Како бонус стално ми е интересно коа ќе видам адаптери/полначи кои не работат и на 110 и на 230 волти истовремено. Имам таков еден за гејмкјуб и ме иритира секогаш кога ќе ми текне. Као буквално нема поента, производно се валјда исто комплексни и исто трошок.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
Здраво дечки, неделава ми стигна полначов од САД па би сакал да ве прашам дали истиот може да работи на наша струја со помош на овој конвертер или треба појак?
Мислењето е автоматски споено:

Еве го полначот
Може слободно. Излез е 60W само -(тоа што пишува на влезот 2.1А нема врска)
 

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
62
14
Многу е лесно, множиш волти со ампери и добиваш вати.
Милвокито вика 120волти и 2.1 ампери макс, тоа е 252W peak draw.

На адаптерот ти пишува максимум 200 вати така шо не би го ризикувал.

Како бонус стално ми е интересно коа ќе видам адаптери/полначи кои не работат и на 110 и на 230 волти истовремено. Имам таков еден за гејмкјуб и ме иритира секогаш кога ќе ми текне. Као буквално нема поента, производно се валјда исто комплексни и исто трошок.
@toshex фала ти супер објаснето, ете зашо не требало да бегам од школо на времето, сега уште да најдам конвертер по пристапна цена
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
@toshex фала ти супер објаснето, ете зашо не требало да бегам од школо на времето, сега уште да најдам конвертер по пристапна цена
Другар излезот е 18Vx3A=54W - Значи под 100W - Тебе конверторот ти е 200W - Уживај - доволно е за тој полнач. Слободно вклучи го и користи го . Тоа 2.1А што пишува не се однесува на струја на потрошувачка туку на моментална импулсна струја при вклучување (додека се наполни кондензаторот во исправувачкиот дел) и тоа е многу краткотрајно (10ms) .
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,677
6,428
Мелмак
@LambertGolden ми изгледа дека Nikola100 има повеќе познавање од темата така шо можеш да го послушаш и да пробаш. Има смисла дека на излез има само 60 вати, но јас пак би додал бидејќи тоа уредот за конверзија шо го имаш изгледа антички не би ги оставал без надзор бидејќи стари електронски компоненти сами по себе може се при крај со живот ;)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,992
12,317
youtu.be
Другар излезот е 18Vx3A=54W - Значи под 100W - Тебе конверторот ти е 200W - Уживај - доволно е за тој полнач.
А пошто ќе го користи за полнење на 12V, тогаш ќе му дојде 12Vx3A=36W. ;)
Претпоставка моја, не мора да е точна. :D Зависи од алатот. :D
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
@LambertGolden ми изгледа дека Nikola100 има повеќе познавање од темата така шо можеш да го послушаш и да пробаш. Има смисла дека на излез има само 60 вати, но јас пак би додал бидејќи тоа уредот за конверзија шо го имаш изгледа антички не би ги оставал без надзор бидејќи стари електронски компоненти сами по себе може се при крај со живот ;)
Не е антички Тоше, само обичен трансформатор е кој и преоптеретен (на пример и 250-300W да се оптерети) најмногу што може да се случи е да прегрее и тоа после 5-10 минути по тоа преоптеретување . До 50-80 степени му е нормална температура - ако качи повеќе - исклучи го. Само овој уред СИГУРНО не е над 100W .
Мислењето е автоматски споено:

А пошто ќе го користи за полнење на 12V, тогаш ќе му дојде 12Vx3A=36W. ;)
Претпоставка моја, не мора да е точна. :D Зависи од алатот. :D
Ама и со 18 да полни 18Vx3A=54W - далеку е да ги прекорачи 200те вати на претворувачот/трансформаторот.:)
 

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
62
14
Не е антички Тоше, само обичен трансформатор е кој и преоптеретен (на пример и 250-300W да се оптерети) најмногу што може да се случи е да прегрее и тоа после 5-10 минути по тоа преоптеретување . До 50-80 степени му е нормална температура - ако качи повеќе - исклучи го. Само овој уред СИГУРНО не е над 100W .
Мислењето е автоматски споено:


Ама и со 18 да полни 18Vx3A=54W - далеку е да ги прекорачи 200те вати на претворувачот/трансформаторот.:)
Не е антички Тоше, само обичен трансформатор е кој и преоптеретен (на пример и 250-300W да се оптерети) најмногу што може да се случи е да прегрее и тоа после 5-10 минути по тоа преоптеретување . До 50-80 степени му е нормална температура - ако качи повеќе - исклучи го. Само овој уред СИГУРНО не е над 100W .
Мислењето е автоматски споено:


Ама и со 18 да полни 18Vx3A=54W - далеку е да ги прекорачи 200те вати на претворувачот/трансформаторот.:)
Не е антички Тоше, само обичен трансформатор е кој и преоптеретен (на пример и 250-300W да се оптерети) најмногу што може да се случи е да прегрее и тоа после 5-10 минути по тоа преоптеретување . До 50-80 степени му е нормална температура - ако качи повеќе - исклучи го. Само овој уред СИГУРНО не е над 100W .
Мислењето е автоматски споено:


Ама и со 18 да полни 18Vx3A=54W - далеку е да ги прекорачи 200те вати на претворувачот/трансформаторот.:)
Дечки фала ви многу, алатот е 18V, по ова што го кажа @Nikola100 би требало да работи, деновиве ќе испразнам една батерија па ќе пробам, сето ова што го прашав погоре беше превентивно.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
Дечки фала ви многу, алатот е 18V, по ова што го кажа @Nikola100 би требало да работи, деновиве ќе испразнам една батерија па ќе пробам, сето ова што го прашав погоре беше превентивно.
Слободно вклучи го да полни - секои 10мин провери дали ќе прегрее над 70 степени (што тврдам дека нема) а во случај да прегрева - исклучи го и еве однапред ти се извинувам за мојата погрешна пресметка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,100
Мислења
877,659
Членови
30,698
Најнов член
Rado
На врв Дно