100% интернет проток

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Mo3oK4e, 11 Февруари 2018.

 1. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  Здраво на сите. Имам едно прашање да Ве замолам. Рутерот ми стои во ходникот кој е оддалечен 5-6 метри до дневната соба. Како можам да го поврзам смрт телевизорот кој е во дневната со стабилна интернет врска која нема да завизи на протокот од останатите уреди кои се веќе бежично поврзани со рутерот.Значи ми треба максимумот од тој интернет проток кој стигнува дома првенствено до тв приемникот па потоа остатокот на другите уреди. Наједноставно е да повлечам кабел, но не сакам кабли да ми се мотаат низ станот нема можност да ги скријам. Дали има начин како да го изведам тоа со некои помошни уреди кој од порт до порт само тие ќе пренесуваат бежичен сигнал 100% .. Ви Благодарам многу.
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Колку mbps нет имаш дома?
  Дали смарт тв-то има Wifi на него, ако има зошто не го поврзеш со рутерот, или е слаба врската?
   
 3. Вајкинг

  Вајкинг
  On your way to fame

  872
  978
  9 Јуни 2015
  Машко
  Барај QoS (quality of service) опција во рутерот, само мислам дека тоа беше да ги ограничиш одредени уреди а не да дадеш приоритет...
   
 4. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  20 Mbit/s. Смартот има опциа за wi-fi но бидејки повеќе уреди се на wi-fi нормално дека протокот на интернет не е целосен.
   
 5. marv

  marv
  Gaining Experience

  1,043
  409
  5 oктомври 2007
  Машко
  Просто и едноставно. И со кабел да го врзеш нема да добиеш 100% никад. Ова е ако имаш нормален хоме рутер или од тие дадени од оператор. Така се склепани, едноставно на сите да им дадат по малку. Решение е да земеш некој рутер со напредни сетинзи каде вистински можеш да наместиш дивајс приорити.

  Испратено од LG-H440n преку IT.mk форум апликација
   
 6. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  Предлог рутер кој ќе ја заврши работава знаете ли?
  Дали ова би можело да заврши работа.
   
  Последна промена: 11 Февруари 2018
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,648
  3,463
  4 ноември 2013
  Машко
  Ова, а ако ти треба и 5GHz тогаш земај го ова
   
  На Mo3oK4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,607
  4,674
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  [​IMG]
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,185
  2,625
  4 Септември 2008
  За 100% само телевизорот да има, се друго исклучи само него остави го приклучен.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Зошто? Која е причината? Сецка смарт тв-то? Си пробал со кабел колку да видиш како ќе функционира?
   
 11. Mo3oK4e

  Mo3oK4e
  Intern

  476
  19
  8 Декември 2009
  Со кабел функционира перфектно. Но кабелот е проблем што мора да минува низ прометно место
   
 12. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  390
  446
  11 Јануари 2014
  Машко
  А зошто ти се воопшто 20мбпс на телевизорот? Стримаш 4к? Поверојатно ми е да имаш чурук рутер кој не може да се справи со сите уреди закачени на него...

  дали кога ќе исклучиш се од рутерот освен телевизорот имаш проблем?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,607
  5,476
  27 Март 2014
  Mikrotik рутер соодветно сетиран за на еден уред да му се даде приоритет на трафикот. Поссодветно би било да се пушти кабел, но ако нема шанси, тогаш добар рутер како микротик. Дали ТВ поддржува 5гхз?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,385
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Churuk Router која марка? Гаѓам на ZTE легендата...
   

Сподели