1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

10-те најчудни тастатури на светот

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од AMD_fan, 17 oктомври 2008.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Gaining Experience

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Слободата во имагинацијата при дизајнот на нови гаџети нема крај. Секојдневно се среќаваме разноразни модели на мауси, тастатури и најразлични направи кои се составен дел од нашиот современ живот. Денес налетав на еден блог на кој е направен интересен избор на тастатури. Еве ја Топ 10 листата на најчудни тастатури. Некои навистина би биле корисни, но некои се навистина freaky. :)

  1
  [​IMG]
  Das Keyboard (2005)... со 100% празни (бланко) копчиња. Оваа тастатура е искјлучиво за експерти во куцање по допир или за оние кои сакаат да бидат тоа. Оваа тастатура овозможува истовремено да бидат притиснати дури 12 типки. / daskeyboard.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  2
  [​IMG]
  World of Warcraft Keyset (2005)... специјално дизајнирана за фановите на „World of Warcraft“ за да можат да го извлечат максималното задоволство од играта. WoW тастатурата има копчиња во боја и one-touch копчиња за почесто употребуваните команди (како на пример /roll). WoW фанови, Добредојдовте во рајот!:D / ideazon.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  3
  [​IMG]
  Dvorak Keyboard (1936)... сонот за упростена тастатура стана реалност кон крајот на 20-тиот век, со Dvorak Keyboard дизајнот. Иако многу корисници Dvorak тастатурата ја сметаат за удобна и ефикасна, сепак таа не успеа да ја помине QWERTY тастатурата. / KBCovers.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  4
  [​IMG]
  Dust-off's Keyboard Quiver (2007)... ако сакате да бидете фраер во соседството, оваа тастатура ќе ви овозможи да се одлепите од останатите. Именувана како "неопходен дел од арсеналот на секој гејмер", Quiver тастатурата првенствено е торба која им овозможува на гејмерите да ја носат целата опрема со себе: тастатура, маус, mp3 плеер, слушалки, мобилен телефон, пијалок и се друго. Компанијата дошла до овој дизајн откако виделе многу гејмери кои се мачат носејќи ги сите овие работи со нив. :D / falconsafety.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  5
  [​IMG]
  ElekTex Smart Fabric Wireless Keyboard (2006)... дали некогаш сте посакувале супер-мека тастатура која лесно можете да ја носите секаде со себе? Ако е така, погледнете ја ElekTex's тастатурата која е направена од "паметни влакна". Оваа тастатура е дизајнирана за пребарување на интернет преку рачни направи (smartphones and PDAs). Лесна и лесно пренослива оваа тастатура има QWERTY layout. Што е најдоброто во врска со оваа тастатура? Откако ќе завршите, едноставно завиткајте ја и ставете ја во вашиот џеб. :D / elektex.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  6
  [​IMG]
  Xbox 360 Wireless Controller (2007)... оваа безжична татстура дизајнирана за Xbox 360 и не изгледа така удобно. Битна карактеристика е тоа што има функционалност за Windows Live Messenger. Ова им овозможува на корисниците да разговараат преку Windows Live Messenger од РС на Xbox 360.
  / engadget.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  7
  [​IMG]
  Warrior Xxtreme Gaming Keyboard (2007)... оваа на прв поглед бизарна направа, беше првиот хибрид 2 во 1 PC gamepad во светот. Типките се групирани во 2 кружни површини со неколку странични типки. Втората тастатура е предвидена главно за multiplayer игри. Главната идеја при дизајнот на оваа тастатура била да се редуцира раздалеченоста меѓу типките за гејмерите. / WolfKing.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  8
  [​IMG]
  Hacoa's DIY Keyboard (2007)... сакате да направите нешто сами? Оваа тастатура е најдобриот проект за вас. За да ја користите Hacoa's DIY тастатурата, треба самите да си изделкате типки од дрво и да ја склопите тастатурата по ваша желба. Комплетот содржи USB порт, конектори за да ги закачите типките на базата од тастатурата, како и некои други алатки па дури и пила. Сепак ова е прилично скапа направа и би ве чинела околу 300 US$. / hacoa.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  9
  [​IMG]
  I-Tech's Laser Keyboard (2006)... оваа футуристичка „виртуелна тастатура“ е дизајнирана за мобилни телефони. Таа проектира слика на копчињата на рамна површина со помош на два ласери. Едниот ласер проектира слика на копчињата, додека другиот ги снима движењето на прстите над копчињата. Потоа добиените податоци направата ги испраќа до блискиот уред преку Bluetooth. Оваа тастатура за прв пат беше прикажана во серијата CSI: Miami.
  / virtual-laser-keyboard.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  10
  [​IMG]
  Cre8txt (2007)... оваа тастатура која потсетува на тастатура на мобилен го претовара sms скратениците во вистински текст во било која Windows апликација. Дури има и верзија која поседува и USB порт преку кој корисникот, со помош на флеш меморија може да го пренесе својот фонт на зборови и софтвер на било кој компјутер со Windows оперативен систем. За да се промовира тимска работа, повеќе парчиња од оваа направа (10cm на 5cm) можат да бидат истовремено приклучени на еден компјутер. / cre8txt.com
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Извор: Тechqueenmadison
   
  1 person likes this.
 2. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Одличен мод на тастатура:

  [​IMG]
   
 3. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Најмногу ми се допаѓа првата. :)
  Деветата е прилично интересна.

  А ова е нешто корисно.
  [​IMG]
   
 4. ajvar

  ajvar
  Intern

  296
  6
  19 Август 2008
  devetata mi ostavi najgolem vpecatok
   
 5. TheWizzz

  TheWizzz
  Intern

  123
  3
  1 ноември 2007
  двојката дефинитивно:D
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  WOW.. Деветката е... Милина.. :)

  Инаку, таа од fiasco е дефенитивно најдобра.. Интересна, и практична.
  Но, ако не се лажам и кај нас има веќе такви.. Лично немам користено, ама мислам дека веќе ги има и овде..
   
 7. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  7ката има интересен дизајн, а и 9ката е добра.
   
 8. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Интерсно инфо AMD_fan,ми се допаднаа 9ката и 4ката :bravo:
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  9tkata sigurno e najdobra... cenata nejzina mislam deka e okolu 150$ ... :)
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,895
  26,221
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Додека ја научиш 7 ќе умреш:))
   
 11. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Јас имам таква пробано пред 1-2 години и е катастрофа. (Можеби не исти ама сличен модел). Практичност катастрофа, треба да куцаш како на куцачка машина, многу лошо. Единствено интересно што е флексибилна, све останато :ua:.

  А би сакал како 9-ката.
   
 12. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
 13. Fico

  Fico
  Intern

  251
  14
  9 Март 2008
  Лека-полека и мојава тастатура станува ко кецот:ermm:
  Иначе, ми се допаѓа деветката мада и четворката е ептен фенси :)

  А да...имаше и една тастатура каде можеш сам да си смениш некои копчиња (нивните функции) ама скроз заборавив како се вика. ЛЦД дисплеј мислам дека имаше на секое копче и можеш сам всушност да си ставиш слика за тоа копче.
   
 14. tonk@

  [email protected]
  Intern

  193
  2
  17 Февруари 2008
  За мене 7 и 9. по деветката можеш колку сакаш да лупаш ништо нема да и биде.:D
   
 15. ivanus

  ivanus
  Intern

  118
  3
  28 Јуни 2008
  Само немој од лупање да ја искршиш масата XD
  Btw...9ката владее :)
   
 16. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Хаха, 9ката за мене.
  Колку и да истурам сок нема да се расипи.:)
   
 17. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Кааааааакваааа деветка бре.... Најглупата што сум ја видел, да оставиш прстите на неа ќе ти е исто ко да стискаш цело време копче на обична тастатура, кога некој ќе се измори од куцање наместо да ги остави прстите на копчињата без ништо да стиска, на оваа ласерска тастатура ќе стиска све живо диво.

  Според мене најдобра е седумката. :D
   
Слични теми
 1. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,449
Вчитување...

Сподели

Вчитување...