• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

10 правила за здрав компјутер :

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
1. Секогаш купувајте оригинална конфигурација со компатибилни елементи. Ако елементите од кои е составен хардверот се од многу различни производители огромна е шансата да настане конфликт, па вашиот компјутер да не функционира .

2. При инсталација на нов хардвер или при приклучивање на УСБ портот, најпрво исклучете го компјутерот, поврзете го хардверот и потоа вклучете го. Со ова сте избегнале електричен шок, кој може да ви го уништи хардверот .

3. Куќиштето секогаш треба да биде на стабилна платформа и на простор кој не го заградува . Хард дискот е најчувствителниот дел од вашиот компјутер. Од потресите може да се изгребе површината на хардот, а со тоа да се уништи .

4. Избегнуивајте на еден електирчен приклучок да ги вклучите сите елементи на компјутерот , при бура можно е да настане оштетување .

5. Редовно извршувајте дефрагментација зошто на тој начин , добивате побрз и поздрав компјутер .

6. Не ги држете вашите звучници или мобилни телефони во близина на мониторот .Од електормагнетното поле на звучниците и од високата фрекфенција на мобилниот екранот ќе се оштети .

7. Не е лошо на неколку месеци да го отворите куќиштето ( ако не е под гаранција ) и да ја соберете прашината која е причинител на статички електрицитет .

8. Периферните уреди како што се печатачот или скенерот, одржувајте ги во форма. Подолгото не користење може да предизвика проблем во нивното понатамошно работење .

9. Огромниот број на софтверски инсталации можат да ја забават неговата работа и да направат конфликти во оперативниот систем. Затоа кога нешто нема да ви треба направете од исталација, а ви препорачувам и еднаш во 1 години да ги префрлите сите ваши документи на компакт диск а потоа да го форматирате компјутерот .

10. И најважното НЕ ГО УДИРАЈТЕ КОМПЈУТЕРОТ АКО НЕ СЕ ПОТЧИНУВА НА ВАШИТЕ ЖЕЛБИ ...:LOL:

извор: zonik.com
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
6. Не ги држете вашите звучници или мобилни телефони во близина на мониторот .Од електормагнетното поле на звучниците и од високата фрекфенција на мобилниот екранот ќе се оштети .
Samo dokolku monitorot e CRT, so LCD monitor nema vrska ovaa pravilo.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Daj be ne zaebavaj pola od ovoa e samo
Big Bowl of shish
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
2. При инсталација на нов хардвер или при приклучивање на УСБ портот, најпрво исклучете го компјутерот, поврзете го хардверот и потоа вклучете го. Со ова сте избегнале електричен шок, кој може да ви го уништи хардверот.
УСБ портот e plug 'n play.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
5. Редовно извршувајте дефрагментација зошто на тој начин , добивате побрз и поздрав компјутер .
Само доколку користите Windows, нели ? :))
edit: Поточно ако вашиот хард диск е партициониран во фат или нтфс фајл системот. ;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Некои од правилата држат место ама некои се total crap! :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
9. Огромниот број на софтверски инсталации можат да ја забават неговата работа и да направат конфликти во оперативниот систем. Затоа кога нешто нема да ви треба направете од исталација, а ви препорачувам и еднаш во 1 години да ги префрлите сите ваши документи на компакт диск а потоа да го форматирате компјутерот .
Овa важи само кај Windows:))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Петото и деветото се само за Windows. А другите, епа некои има што ми се допаднаа а има некои како за USB портот што немаат везе.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Тоа со USB-то држи вода, но само во случај на неисправна електрична инсталација или штекер без заземјување, каде што е можно да се почувствува "пецкање".
Верувале или не, на моја пријателка и цркна стикчето кога го вклучуваше во компјутер приклучен на штекер без заземјување (во едно средно школо во градот, каде што е професорка). Ми рече дека приметила ситно, одвај приметно искрење кога се обидувала да го вметне во фронталниот слот (слабо осветлена просторија, па се приближила кон компјутерот кој и стоел на бирото горе)
Коинциденција или не....не знам, но како опција дефинитивно стои.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
@The Shadow
Imas dva posta.... vkupno 20 zbora(17 potocno)..samo kritiki. Daj argumenti!!!

Ima nekoi sto "drzat voda" mada ima i nesto bezveze. Mene mi e najbitno HDD (externiot) da mi e na stabilno mesto, bez potresi. Zasto vnatre mi e "zivotot". Za drugo.... koj go e...
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
А каде се правилата за нездрав компијутер ? :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
А каде се правилата за нездрав компијутер ? :D
Malku logichki..
Iskoristigi istive pravila, samo obratno..
ex.
1. Секогаш купувајте оригинална конфигурација со компатибилни елементи. Ако елементите од кои е составен хардверот се од многу различни производители огромна е шансата да настане конфликт, па вашиот компјутер да не функционира .
"Sekogash" zamenigo so nikogash
3. Куќиштето секогаш треба да биде на стабилна платформа и на простор кој не го заградува . Хард дискот е најчувствителниот дел од вашиот компјутер. Од потресите може да се изгребе површината на хардот, а со тоа да се уништи .
Kukishteto nikogash da ne e na stabilno!!!
Gledaj na shto mozhe ponestabilo da go ostavish.. Pa makar i na drvo da e, ama na najnestabilno da e ..
5. Редовно извршувајте дефрагментација зошто на тој начин , добивате побрз и поздрав компјутер .
Defregmentacija NIKAKO!
7. Не е лошо на неколку месеци да го отворите куќиштето ( ако не е под гаранција ) и да ја соберете прашината која е причинител на статички електрицитет .
Kukishte otvaranje??? Vo nikoj sluchaj.
9. Огромниот број на софтверски инсталации можат да ја забават неговата работа и да направат конфликти во оперативниот систем. Затоа кога нешто нема да ви треба направете од исталација, а ви препорачувам и еднаш во 1 години да ги префрлите сите ваши документи на компакт диск а потоа да го форматирате компјутерот .
Instaliraj shto mozhe povekje.. Pazi uninstaliraj nekoja.. :lut2:
10. И најважното НЕ ГО УДИРАЈТЕ КОМПЈУТЕРОТ АКО НЕ СЕ ПОТЧИНУВА НА ВАШИТЕ ЖЕЛБИ .
Ako ne ja potchinuva tvojata zhelba, delche da ne ostane od nego :D
 

paneval

Intern
2 март 2008
178
1
Mojot kompijuter e samo za polaganje diplomska na etf, sreka vo posledno vreme kako da se opravi, a pravilata, pa sekogas postoi opcijata format :LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
па сигурно нема буквално да ти цркне мониторот .. поентата е дека не треба да го чуваш телефонот до него .. па сеа..
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
па сигурно нема буквално да ти цркне мониторот .. поентата е дека не треба да го чуваш телефонот до него .. па сеа..
Абе од мобилниот нема да му биде нишо нарочито, само ќе ти ствара хоризонтални линии на сликата али нема везе, за мене полошо е да го остаиш до звучниците (мислам, ако се оние активни) зашто повеќе ме иритира тоа титкањето отколку линиите :lut2:. А за звучниците... Па ако имаш од оние кофичките за песокче, шо се по 1000 W P.M.P.O нема проблем можеш и У мониторот да ги стаиш не му е нишо зашо се магнетски оклопени (логично нели??:bravo:) А и да не се тие магнети се Piece of Shit - ни штрафче не се лепи за нив од шо се слаби:ha:. Е сеа ако имаш некои посериозни кутии шо се по 100 W па нагоре би размислил за да ги стаам до монитор. Али ја и да сакам стварно ќе треба уште едно биро да си стаам овде, или да го спуштам мониторот на подот... Кој би стаил толкави шкафови до мониторот???:LOL:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
И кај мене телефонот стои до мониторот (два телефона) и нема проблем (имам CRT). :bravo:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,036
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно