Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

10 години по ред како наставниците и родителите мака мачат со е-дневникот

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
193
595
www.IT.mk
Низ годините, крај на годината стана синоним за непреспиени ноќи и серија од главоболки помеѓу наставниците. Цела недела како е-дневникот поставен на ednevnik.edu.mk е едвај функционален затоа што сите наставници се трудат да ги внесат оценките за крајот на годината. Од друга страна, бројни родители го оптоваруваат системот за да се информираат за оценките на нивните деца.

 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.142
1.344
Добро, зошто не го направат Scalable, пример преку AWS, ова не е ново постои одамна, кога ќе има поголем трафик на сајтот, ќе се зголемат ресурсите, што е 2-3 пати годишно, и ќе платат повеќе за тој период, кога нема трафик на сајтот ќе де плати помалку.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
218
151
Добро, зошто не го направат Scalable, пример преку AWS, ова не е ново постои одамна, кога ќе има поголем трафик на сајтот, ќе се зголемат ресурсите, што е 2-3 пати годишно, и ќе платат повеќе за тој период, кога нема трафик на сајтот ќе де плати помалку.
Кој да го направи? Програмерот кој завршил одвај 6та година Финки и се вработил преку чичко му од партија со некоја си 450/500еу плата? Коа ќе почнат да вработуваат квалитетен кадар без врски тогаш ќе имаат нешто квалитетно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.497
5.339
Два три дена пред крај на прво полугодие и два три дена пред крај на учебна година е проблемот, низ останатите месеци си работи супер.
Гужва пред гол.
Баш затоа скејлинг би било идеално, 99% од времето е на idle системот.
 

dddragan

On your way to fame
12 август 2014
387
523
Кој да го направи? Програмерот кој завршил одвај 6та година Финки и се вработил преку чичко му од партија со некоја си 450/500еу плата? Коа ќе почнат да вработуваат квалитетен кадар без врски тогаш ќе имаат нешто квалитетно.

Е, ова. Не е проблемов научна фантастика, туку неспособни менаџери и девелопери.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.136
721
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Реално гледано целиот систем е назад...
Дефрагментација сеуште на системите место веќе да се стремиме кон decoupling на целосниот систем.... (ова претходноо треба повеќе време да се објасни, па и достигне)...

Доколку веќе сме во НАТО (не мешам политика, туку доловувам поента) и се доверуваме како на нивни сервиси па и стандарди за безбедност сосема е доволно за да прифатиме Cloud начин на поставеност на дигитализација, а не On-Prem (да не зборувам дека единствено Cloud , читај AWS, го зачува Украинскиот систем на информации)...
Со експертиза секако ќе има и заштита како на GDRP (по европски) така и на било што што е од значај државен информација...
Па нели се стремиме кон Европа а немаме доверба на Cloud сервиси кои се наоѓаат на нивно тло и ригорозно се држат до закони на Европска Унија...

Впрочем доколку не е тоа реално решение еве поскапо ама според мене (скоро па) исто решение...
Нека преговараат надлежните со Cloud Providers па нека нпарават еден Реон тука како што Америка има за GovCloud....

Се додека не се поделени Организационо (што би се рекло во термин на AWS) целиот систем државен (почнувајќи од позиција, па до опоцзиција) на Cloud accounts (со соодветна ротација на избори) сѐ до тогаш ќе нема траспарентност, а ќе има корупција (ова повеќе како решение за моменталната состојба како Дигитална така и Реална, кој сака може да поразговараме за идејата)

Процесот е мактрпен и мноогу долг, како и ресусрсно многу обемен, меѓутоа колку порано се почне до толку подобро за Нас како Македонци...

И се разбира, Благодарност што воопшто некој му текнало за е-Општество кое секако треба да чекори напред!!!
Мислењето е автоматски споено:

Е, ова. Не е проблемов научна фантастика, туку неспособни менаџери и девелопери

не сум видел до сега неспособен developer,
или е developer
или не е ,

единствено може да го стаиле на позиција кај што не ја познава темата
за разлика од тоа што му е екпертиза...
 
Последна промена:

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.074
1.128
Реално гледано целиот систем е назад...
Дефрагментација сеуште на системите место веќе да се стремиме кон decoupling на целосниот систем.... (ова претходноо треба повеќе време да се објасни, па и достигне)...

Доколку веќе сме во НАТО (не мешам политика, туку доловувам поента) и се доверуваме како на нивни сервиси па и стандарди за безбедност сосема е доволно за да прифатиме Cloud начин на поставеност на дигитализација, а не On-Prem (да не зборувам дека единствено Cloud , читај AWS, го зачува Украинскиот систем на информации)...
Со експертиза секако ќе има и заштита како на GDRP (по европски) така и на било што што е од значај државен информација...
Па нели се стремиме кон Европа а немаме доверба на Cloud сервиси кои се наоѓаат на нивно тло и ригорозно се држат до закони на Европска Унија...

Впрочем доколку не е тоа реално решение еве поскапо ама според мене (скоро па) исто решение...
Нека преговараат надлежните со Cloud Providers па нека нпарават еден Реон тука како што Америка има за GovCloud....

Се додека не се поделени Организационо (што би се рекло во термин на AWS) целиот систем државен (почнувајќи од позиција, па до опоцзиција) на Cloud accounts (со соодветна ротација на избори) сѐ до тогаш ќе нема траспарентност, а ќе има корупција (ова повеќе како решение за моменталната состојба како Дигитална така и Реална, кој сака може да поразговараме за идејата)

Процесот е мактрпен и мноогу долг, како и ресусрсно многу обемен, меѓутоа колку порано се почне до толку подобро за Нас како Македонци...

И се разбира, Благодарност што воопшто некој му текнало за е-Општество кое секако треба да чекори напред!!!
Во врска со: Реон тука како што Америка има за GovCloud...., нели имаме и ние некој објект во близина на Прилеп, изграден во скоро време (пред 2-3 години), кој требало да служи за заштита и копија на дигитални податоци од осетлив карактер?
За ова сега скоро дознав, читав по весниците, ко беше нападнат и паднат системот на ФЗОМ, па не функционираше ни мој термин, ниту па во здравство можеа да земат плата (беше тоа поврзано со некој рансомвер).
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.235
16.023
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Во врска со: Реон тука како што Америка има за GovCloud...., нели имаме и ние некој објект во близина на Прилеп, изграден во скоро време (пред 2-3 години), кој требало да служи за заштита и копија на дигитални податоци од осетлив карактер?
За ова сега скоро дознав, читав по весниците, ко беше нападнат и паднат системот на ФЗОМ, па не функционираше ни мој термин, ниту па во здравство можеа да земат плата (беше тоа поврзано со некој рансомвер).

 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.136
721
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Во врска со: Реон тука како што Америка има за GovCloud...., нели имаме и ние некој објект во близина на Прилеп, изграден во скоро време (пред 2-3 години), кој требало да служи за заштита и копија на дигитални податоци од осетлив карактер?
За ова сега скоро дознав, читав по весниците, ко беше нападнат и паднат системот на ФЗОМ, па не функционираше ни мој термин, ниту па во здравство можеа да земат плата (беше тоа поврзано со некој рансомвер).
не ме цитирај Петкотрајко во иста реченинца со ransomware, како прво

имено што и да има во Прилеп доколку е-Дневник е таму тоа очигледно не функционира
и доколку ФЗОМ е таму очигледно им треба повеќе експертиза

ама очигледно ФЗОМ не е поради тоа што целиот тим кога го гонеа за изјава беше во канцеларии по Скопје

меѓутоа повеќе темата е придобивките од Cloud Computing како што гледам отколку било која друга тема...
Мислењето е автоматски споено:

со сета почит Октар ама ако не се зеле технологии од AWS или Azure тоа е само уште еден on-prem Центар и ништо повеќе, Архива некој вид...
 
Последна промена:

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
934
718
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.136
721
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
software или функционира или не
нема потреба да се менува на секои пет години освен ако шминки се во прашање
(на што трбеа да има постојана работа)
ако е добро дизајниран од почеток (со прилично популарен јазик)
може да има функција со години и години...

е сега ако hardware е во прашање, не треба да се чека да се сожали Европа, па Држава да инвестира во него...
тоа е како да ти купиле кола пред 10 години родители
и сега ти со фамилија чекаш пак да се сожали некој и да ти купи нова кола...

затоа најмудро е :
пројдоја годините на инвестиции по on-prem (стара дизел кола колку и да ја шминкаш)
и време е на MS и Amazon (нова Tesla која ја зимаш на лизинг и ја менуваш кога сакаш со нијанса малку поскапа цена од дизелот)
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.149
883
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Системот не се одржува со годнини и затоа е таков никаков. Битно 500к евра се дадени за нешто што не функционира. И чисто информативно фирмата Сорсикс е креатор на е-дневник и е-здравство.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.136
721
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Системот е одреден од МИОА,
е сега колку сме кадарни да штедиме за да инвестираме постојано е сосема различна работа;
исто така различна работа е колку сме кадарни да вработуваме привремено или постојано
луѓе кои се во тек со настаните, (па да не "ни се подудара" со ЕГО итн)
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
934
718
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Па одкако почна овој е-дневник мислам имало проблеми и дене денес не се решени. Дојде крај на учебна година и крахира
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.211
12.287
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Се додека не сватиме дека тоа што е државно е за доброто на сите нас и треба да се негува, се дотогаш ќе има без везе и некомплетни решенија. Но не може да се скокаат фази во развојот. Од феудализам скокна регионов во социјализам. Па се вративме во фаза на либерализам, со доза на конзумеризам благодарение на медиуми и интернет. Само словенија па и хрватска малку побрзо поминаа на наредна фаза. Ќе биде подобро и кај нас. Но треба повеќе време.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.945
2.164
Е-дневник како и сите други системи кај нас се тотално нефункционални.
Одиш на било кој шалтер и те дочекуваат со „паднат е системот“.
Во полиција, завод за вработување, мој термин... сите системи постојано се паднати.
Систематски системите не работат.
Мислењето е автоматски споено:

Се додека не сватиме дека тоа што е државно е за доброто на сите нас и треба да се негува, се дотогаш ќе има без везе и некомплетни решенија. Но не може да се скокаат фази во развојот. Од феудализам скокна регионов во социјализам. Па се вративме во фаза на либерализам, со доза на конзумеризам благодарение на медиуми и интернет. Само словенија па и хрватска малку побрзо поминаа на наредна фаза. Ќе биде подобро и кај нас. Но треба повеќе време.
либерализам никогаш немало. социјализам е една од најгнасните и ужасни форми на управување. скоро се е подобро од тоа.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.797
17.453
социјализам е една од најгнасните и ужасни форми на управување
Шведска лајкс дис

Да не забегуваме во политика но Flegma says "Да се вратат старите дневници а електронскиот да биде помош"

Ама пак кој го слуша Flegma..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.211
12.287
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да извинете го споменав како фаза во развојот на општеството. Нема потреба на форумов и темава да дебатираме добро или лошо. Секако поминало. Да гледаме од денес па натаму.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.197
1.324
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Кој да го направи? Програмерот кој завршил одвај 6та година Финки и се вработил преку чичко му од партија со некоја си 450/500еу плата? Коа ќе почнат да вработуваат квалитетен кадар без врски тогаш ќе имаат нешто квалитетно.

На ФИНКИ да завршел арно би било, 90% се од нашиве приватни факултети :D
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
346
377
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Пошто бев даскал бааги време, со глава тврдам дека е до даскалите проблемот, односно тие се тие шо ја комплицираат работата. НИ ЕДНА оценка или податок шо треба да се внеси не е толку итен за да мора во екстремно краток рок да биди внесен. Пример, крајните оценки си имаат неколку денови за да бидат внесени. Проблемот е шо има даскали кои не ни запишале час цело полугодие/година па сега брзаат да го наполнат целиот систем. Инаку ако се работи како шо треба, реално има околу 2 клика по ученик, внесување оценка и ентер. Да, можеби нема толку капацитет самиот софтвер/сервер шо и да е, ама даскалите ја прават гужвата. 7 години внесував, ниту ЕДНАШ не сум се сретнал со проблем. Брзина, да. Нефункционалност не. Е сега, тука има и друг муабет, не секој даскал има дома солиден компјутер и брз интернет. Особено во руралните средини.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.945
2.164
Пошто бев даскал бааги време, со глава тврдам дека е до даскалите проблемот, односно тие се тие шо ја комплицираат работата. НИ ЕДНА оценка или податок шо треба да се внеси не е толку итен за да мора во екстремно краток рок да биди внесен. Пример, крајните оценки си имаат неколку денови за да бидат внесени. Проблемот е шо има даскали кои не ни запишале час цело полугодие/година па сега брзаат да го наполнат целиот систем. Инаку ако се работи како шо треба, реално има околу 2 клика по ученик, внесување оценка и ентер. Да, можеби нема толку капацитет самиот софтвер/сервер шо и да е, ама даскалите ја прават гужвата. 7 години внесував, ниту ЕДНАШ не сум се сретнал со проблем. Брзина, да. Нефункционалност не. Е сега, тука има и друг муабет, не секој даскал има дома солиден компјутер и брз интернет. Особено во руралните средини.
абе немој вака.
1. компјутерот со кој треба да се работи треба да е овозможен од школото, а системот да функционира во работно време.
2. нит компјутери се обезбедени, ниту системот функционира.
3. не е точно дека не се внесуваат информации постојано. напротив, едневникот се користи цело време. оценки се знае кога се внесуваат во дневник, на крај на година. тогаш треба да фунцкионира.

како само ти се најде да кажеш дека едневникот е функционален? еве јас ти кажувам обратно.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
346
377
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
абе немој вака.
1. компјутерот со кој треба да се работи треба да е овозможен од школото, а системот да функционира во работно време.
2. нит компјутери се обезбедени, ниту системот функционира.
3. не е точно дека не се внесуваат информации постојано. напротив, едневникот се користи цело време. оценки се знае кога се внесуваат во дневник, на крај на година. тогаш треба да фунцкионира.

како само ти се најде да кажеш дека едневникот е функционален? еве јас ти кажувам обратно.
Пошто како шо кажав, 7 години внесував на крај на година без некој екстремен проблем. Се дешавало да не го лоадира воопшто 1-2 пати, да, ама најчесто ако пристапував од спора интернет врска.

со 1 и 2 целосно се согласувам. 3 да знајш дека под 10% се даскалите шо си ја бркаат ажурно работата. Работев во 6 различни училишта и СЕКАДЕ беше истото, особено со постарите професори/наставници кои баш и не беа нешто најотворени кон дигиталниов принцип на работа.

Пак ќе напоменам, голема е шансата јас да не се најдов во некоја катастрофална потешкотија поради:
1. Чиста среќа 7-8 години со ред
2. Добар хардвер и интернет

Трето нема. Е сега, јас не сум даскал веќе неколку години, ама ваљда не се влошил до толку да не е функционален.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.610
Мислења
945.737
Членови
34.094
Огласи
1.981
Најнов член
adelauto
На врв Дно