Туторијал 1. Предговор

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво на сите, со вас би сакал да споделам дел од знаењето, проблеми и решенија на кои што сум наидувал во работа со ларавел проекти. Воглавно, сите опишани работи се апликабилни на поновите верзии (5.8, 6.х и 7.х), но не гарантирам за постарите верзии (пред 5.8). Се надевам дека некому ќе му се најдат корисни овие информации или ќе разјасни некои работи кои не се доволно јасни. Сите теми воглавно се напишани со пократки објаснувања, но во интерес на времето и практичноста, ќе се потрудам да се што појасни и со што поконкретни примери. Секогаш има простор за проширување на текстовите, други примери или решенија на некои проблеми на кои што сме наишле. Реалноста е дека не сите аспекти може да се покријат, па доколку сакате, слободно можете да додадете се она што мислите дека треба да се додаде. Имињата на секоја тема ќе бидат напишани на нивната англиска верзија, со цел да бидам што е можно појасен во однос на делот кој што се објаснува а и вас да ви биде полесно да се снајдете (многу од термините ќе ги користите при развој на вашата апликација).


Потребни предзнаења: PHP OOP, релациони бази на податоци, HTML, CSS, Javascript


Забелешка: Сите примери кои што ќе бидат прикажани се работени на development (локална) работна околина.


Да започнеме :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,301
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно