• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

1 компјутер повеќе монитори

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
што ми е потребно за да поврзам на пример 4 монитори на еден компјутер како што имаат во училиштата?
дали тие се обични компјутери, дали можи да се купи таква опрема кај нас и дали работат само на оперативен систем linux или и на други оперативни системи?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ти требга мрежна картичка со повеќе излези и терминални станици како во училиштата. Да можат обичните компјутери да се направат да работат вака и не, мислам дека и windows има програми за правеќе на терминален сервер
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
За тоа потребен ти е KVM Switch. Незнам кај можеш да најдеш еднаш барав по Скопје, ми рекоа во AMC дека за 1 недела ќе донесат ама ништо. Околу 1000 ден. е некаде. поз
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
а што линкукс треба да инсталирам и што програми треба да се снима за да работи?значи ако сакам да поврзам два монитора на еден компјутер можам да ја искористам мрежната картица од компјутерот.значи од неа излегува мрежен кабел и се поврзува со апаратчето на кој има втор приклучок за вториот монитор и приклучок за тастатура и маус.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Линукс : Било кој

За пробрами мислам дека треба NCX server мислам дека се викаше како што е во школите, подетално во понеделник ќе проверам
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
jas imam dve kukista na eden monitor.so eden sw 0206 c svic.(e quip)
na nego gi povrzuvas mausot i tastaturata i ctrl dva pati 1 na priviot i ctrl dva pati 2 na vtoriot.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
За тоа потребен ти е KVM Switch. Незнам кај можеш да најдеш еднаш барав по Скопје, ми рекоа во AMC дека за 1 недела ќе донесат ама ништо. Околу 1000 ден. е некаде. поз
KVM switch e za eden monitor, tastatura i gluvce da se koristat za povekje PC-a. Na covekot mu treba LAN boot service, a za toa ima treba mnogu poveke od KVM.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
што ми е потребно за да поврзам на пример 4 монитори на еден компјутер како што имаат во училиштата?
дали тие се обични компјутери, дали можи да се купи таква опрема кај нас и дали работат само на оперативен систем linux или и на други оперативни системи?
Zdravo,
Za da povrzes 4 monitori na eden pc ti se potrebni samo vga/dvi portovi,
znaci dva konektori na agp/pci-e i dve pci ili dve graficki na sli ... (non sli mode)

ovaa sto ti vikaat so KVM izgleda na kolegite ne im e jasno sto e KVM (ili IPKVM)...

sliucno na onaa sto ja imaat implemntirano na ucilistata
toa moze da se implementira so eden server i drugi thin clienti
http://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_server

http://www.ltsp.org/
https://help.ubuntu.com/community/ThinClientHowto
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP

znaci ne mora linux, moze i so windows, solaris i novel (suse)
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
covekto bara 4 monitori na eden PC a ne 4 pc na eden monitor
Мислам дека грешиш.. KVM Swtch нема никаква допирна точка со темава.

Најлесен начин за користење на 4 монитори на еден компјутер (ако станува збор за една просторија) е да се набават 2 графички картички со по 2 DVI портови.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Мислам дека грешиш.. KVM Swtch нема никаква допирна точка со темава.

Најлесен начин за користење на 4 монитори на еден компјутер (ако станува збор за една просторија) е да се набават 2 графички картички со по 2 DVI портови.
А како ке ги уклучиш тие 2 графички картички да работат засебно на еден систем и уште поважно, како ке успееш да го поделиш десктопот на 2 околини, кои ќе работат со засебна тастатура и маус?
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
А како ке ги уклучиш тие 2 графички картички да работат засебно на еден систем и уште поважно, како ке успееш да го поделиш десктопот на 2 околини, кои ќе работат со засебна тастатура и маус?
Епа постојат матични плочи со Crossfire (за ATI) или SLI ( за nVidia)..... да не ти објаснувам сигурно знаеш..
А останатото ќе биде клонирање на сликата на сите излезни порти од двете графички. (дечкото бара 4 монитори со иста слика на сите ако не се лажам).
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Епа постојат матични плочи со Crossfire (за ATI) или SLI ( за nVidia)..... да не ти објаснувам сигурно знаеш..
А останатото ќе биде клонирање на сликата на сите излезни порти од двете графички. (дечкото бара 4 монитори со иста слика на сите ако не се лажам).
Не, погрешно си го сватил. Тој сака да го постигне тоа што го има во учичиштата, 7 монитора со засебна околина.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Мислам дека грешиш.. KVM Swtch нема никаква допирна точка со темава.

Најлесен начин за користење на 4 монитори на еден компјутер (ако станува збор за една просторија) е да се набават 2 графички картички со по 2 DVI портови.
citaj go ovoj post:
http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=76469&postcount=9
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Не, погрешно си го сватил. Тој сака да го постигне тоа што го има во учичиштата, 7 монитора со засебна околина.
Сепак сум сватил погрешно :ermm: . Јас мислев дека сака на сите монитори да има иста слика.

А за клиентски машини и слично немам искуство ама еве secure.boy ме упати како што гледам да прочитам :D

Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно