1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

0.mk со верзија за мобилни телефони

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од DeJaaaN, 15 Декември 2010.

 1. DeJaaaN

  DeJaaaN
  Intern

  39
  0
  11 Април 2007
  Од пред некој ден со работа започна уште една верзија на македонскиот сервис за кратење линкови 0.mk, наменета за пристап од мобилни телефони.

  Верзијата ги содржи (според нас) најнеопходните алатки и тоа кратење на долг линк (со или без внесување на наставка) и преглед на вашите 10 последни скратени линкови.

  Повеќе: http://0.mk/ff6d

  [​IMG]


  Забелешки/Предлози/Проблеми? :)
   
 2. theurednik

  theurednik
  Sensei Модератор

  499
  133
  23 Февруари 2009
  Машко
  Сум фан на 0.mk :bravo: ама ова е малку непрактично..

  Пример, ако има долг линк - http://europa.eu/rapid/pressRelease...format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

  кога сакам да го скратам ќе треба да го напишам во полето? Мислам дека пишување на толку долг или малку пократок линк на мобилен е проблематично и дефинитивно поради кратката тастатура ќе има погрешно притиснато копче.

  Или идејата е да се копира линкот па да се отвори страната па да се пастира?

  Второ го нема QR кодот. Барем секој паметен телефон има QR читач, зошто да не скратиш линк во QR код. Има опција на последни 10 скратени линкови. И кога ќе сакаш да го споделиш со друг мобилен, само го отвараш QR кодот. Барем изгледа кул и побрзо, од куцање на код.

  Исто, зошто да нема FB и Twitter споделување. Тие две мрежи се користат на мобилен нон-стоп.

  Да, технички може да е комплицирано, ама можеби треба да ја размислите повторно идејата за мобилна верзија....

  Жал ми е за критиките. :p
   
 3. DeJaaaN

  DeJaaaN
  Intern

  39
  0
  11 Април 2007
  па зависи од потребата, у секој случај полесно е да се пастира линко :)

  имаше некое размислување околу QR кодовите, ама зашо би ти бил потребен таков код кога линко веќе ти е внесен у телефоно?

  благодарност за нив, се е добредојдено, тоа е и целта на посто :)
   
 4. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  А зошто има copy/paste опција на телефоните :) ако немаш симни си opera mini :))
  Можеби треба да размислат 0.mk дивелоперите , но сепак подобро е да заштедиш на интернет (многу луѓе го немаат и скап им е) , оти ипак линкот е скратен :)
  За ова се согласувам :)

  Инаку може да направиме и android app :) баш добро ќе делува... со се widget
   

Сподели

Вчитување...