• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

xampp

 1. Глупав

  Користење Apache во XAMPP без зачувување на cache

  Исклучено е во Mozilla cache преку about:config и browser.cache.disk.enable + browser.cache.memory.enable Исто во httpd.conf е додаден модулот LoadModule cache_module modules/mod_cache.so што останато би можел да сторам за да не дозволам било каков cache да се запишува од localhost
 2. Глупав

  Пристап до XAMPP од надворешна адреса

  Колку што знам ова е изводливо, а дојдов и до некоја алатка ngrok - secure introspectable tunnels to localhost која ветува дека го решава проблемот (но се плаќа), меѓутоа поради тоа што сакам tinkering, а и да ги разбирам работите како отприлика функционираат, прашувам за соодветни туторијали...
На врв Дно