Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

wide gamut

 1. gokica

  Dell UP3216Q-краток осврт

  Сакав да направам подетална рецензија зашто мониторот може да понуди многу повеќе од било кој стандарден монитор но времето ме гази. Па така само на кратко ќе го презентирам со фотографии од интернет: Dell UP3216Q: Мониторот ги има следните спецификации: Дијагонала: 31.5" / 80.01 cm, 16:9...
 2. gokica

  4К резолуција и широк гамут

  Чисто колку за муабет. Еве го форумот на 4К монитор: На левата страна е sRGB просторот додека на десната Adobe RGB. Фотографијата е направена пред се да ја покаже разликата помеѓу едниот и другиот стандард на боја. Доколку фотографите на форумот се прашуваат што би добиле со монитор кој има...
 3. gokica

  Збор два за Quantum Dot

  Деновиве веќе е актуелна квантум дот технологијата кај телевизори и некои мобилни телефони. Ќе го има се повеќе и кај мониторите. Во основа најчесто се користи ваквиот израз но сепак кај некои производители може да има и друг назив. Мислам дека сони на пример ваквите панели ги нарекува...
На врв Дно