Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

vintage

 1. Lazarko

  Code name P6 ( Pentium Pro 200Mhz – 1997 год)

  Добро се сеќавам кога прв пат се сретнав со „Codename P6“. Беше далечната 1998 година, кога во сервисот каде што работев донесоа еден Dell Precision 2100. Паметам дека сите оние со интерес и љубов кон технологијата, се собраа околу машината да и се воодушевуваат. Се надевам дека членовите и...
 2. toshex

  IBM PS/2 Model 70 386

  Ова се крчкаше неделава. Најдов и нарачав локално IBM PS/2 Model 70 386 компјутер. Компјутерот стигна и е изненадувачки почист и во подобра состојба од шо очекував. Секако дека му треба добро и детално чистење но тоа ќе го направам некој друг ден и истото планирам да се документира за на...
 3. Lazarko

  Voodoo 5 5500 AGP Dream PC (Year 2000)

  Декември 15-ти 2000 година, 3dfx престанува да постои. Nvidia одвојува 112 милиони долари за да ја запечати судбината на овој битен и егзотичен производител на графички чипови. Многу добро се сеќавам на овој настан затоа што за тоа време работев во Анхоч Компјутери. Тогашниот шеф на продажба...
 4. Lazarko

  Gateway 2000 P5-75 (реставрација)

  Благодарение на член на форумов – @masterwu , еден прекрасен Gatеway 2000 – p5-75 „падна“ во мои раце. Во следниов текст, се надевам ќе ви доловам какво задоволство ми претставуваше „реставрацијата“ на оваа вредна машина. Сакам уште еднаш да му се заблагодарам на Masterwu за неговиот фер и...
На врв Дно