• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ubuntu

 1. bogdan.j

  A1 mirror за Убунту repository веќе не постои

  Вчера и завчера имав триста проблеми за да сватам декa repo-то на А1 веќе не постои. https://launchpad.net/ubuntu/+archivemirrors Останува само тој на Телеком,
 2. Garfield'

  Ubuntu проблем со инсталирање на софтер и драјвер

  здраво на сите Ми треба помош имам инсталирано убунту 14.04 lts,сакам да инсталирам мозила фирефох понова верзија,ја симнувам и одам да ја инсталирам преку Gdebi package installer несака,ни google chrome несака пробав и преку терминал се.. Друг проблем ми фалат драјверите за графичката и...
 3. JensenInterceptor

  Лаптопи до 35к со надградлива меморија?

  Дали може да ми препорачате лаптоп до 35000 денари кој што може работната меморија да му се надгради до 8 гигабајти? Не мора да има оперативен Виндоус, ќе му ставам Убунту. Виндоус можда одпосле да купам, и исто да додадам РАМ. Плус би сакал да е со процесор Intel i5, и некоја поштена графичка...
 4. petre.dimov

  Проблем при бутирање од USB - Убунту 16.04.1

  На компјутерот имам инсталирано Windows 10. Планирам да го менувам. Направив бутабилно усб со unetbootin, refus i PowerISO. Го рестартирам компјутерот бутирам во УСБ-то (Non-UEFI/UEFI) и двете опции ги пробав, и се појавува менито за инсталација на Ubuntu. Пробав и со install ubuntu/ Try Ubuntu...
На врв Дно