Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ubuntu 16.04

 1. JensenInterceptor

  Не можам да го уштекам Виндоусот на Убунту?

  Дуал буут десктоп ПЦ, Убунту 16.04, 64 битен, Виндоус 10, 64 битен. Не можам да го уштекам драјвот на Виндоус. Еве што ми дава Error mounting /dev/sda2 at /media/username/someletters: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2"...
 2. JensenInterceptor

  Склад за код/фајлови/податоци достапен и од Виндоус и од Убунту?

  Комјутерчево ми е дуал бут, Убунту 16.04 и Виндоус 10. У главно важи правилото, Убунту чита се што е Виндоус, Виндоус чита само Виндоус, а Линуксот го дава како непозната партиција. Сакам да направам некакво решение, да инсталирам Visual SVN Server или Git сервер, дали на посебна партиција...
 3. JensenInterceptor

  Убунту 16.04 заедно со Виндоус 10

  Сакам два система на компјутеров. Знам дека секогаш е добро прво Виндозе па Убунту ама ете сеа е обратно. 1. Инсталирав Убунту 16.04, 64битен. 2. Направив бутабилно УСБ со Убунту за да ја смалам партицијата на која истиот беше инсталиран. Сега имам 400ГБ не форматиран простор. 3. Направив...
 4. JensenInterceptor

  Колкав УСБ драјв е доволен за Убунту 16 и Виндоус 10

  Не купив ДВД-РОМ драјв бидејќи освен за инсталирање, за друго ништо не го користам. Затоа правам бутабилни УСБња. Сум направил до сеа мултибут усб драјв и би сакал да имам едно УСБ со Убунту и Виндоус 10 да ми стои така за црни дани. За мултибут еве: How to create a bootable USB with multiple...
На врв Дно