Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

програмирање

 1. Нема Слика

  Делови за пц

  Купувам најбејсик LGA1150 H81 плоча, 8гб рам и кукиште било какво црно!
 2. ContentBot

  Македонските програмери најмногу работат во JavaScript, C# и Java

  Топ три примарни програмски јазик кај македонските програмери и девелопери се JavaScript, Java и C#. Оваа статистика ја потврдува мапирањето на ИТ индустријата – издание 2022, во кое 22.41% од интервјуираните ИТ професионалци (1.785 валидни одговори за ова прашање) во сегментот...
 3. ContentBot

  Повеќе од половина од програмерите кодираат помалку од 1 час дневно

  Интересна анализа на Software направена врз работата на девелоперите покажува дека половина од девелоперите не кодираат ниту 1 час дневно. Медијаната на време поминато во пишување код е 52 минути дневно, или вкупно 4 часа и 21 минута неделно, од понеделник до петок. Истражувањето е направено на...
 4. N

  Со кој програмски јазик да започнам како некој шо нема никакво искуство?

  Самоиницијативно сум у план да почнам со програмирање, но не знам кај да започнам. Факултет додека трае ова пандемија мислам не ми е “зор“ да пишувам, а и знам дека многу програмери одат по тој self-taught пат. Од видеа на јутуб, имам слушано дека C#, Python, Javascript, и PHP се топ јазици за...
 5. The Geek Boy

  Некој што се разбира?

  Бидејки не најдов соодветно место каде да пишам/прашам, ја отворив оваа тема. Прашав на друг форум ама не добив соодветен одговор. Со моменталнава ситуација, последниов период нас не натрупаа со домашни, а и реално моето училиште почна касно со ова Google Classroom. Е сега, периодот кога не...
 6. Mechanic

  C# .NET tutorijali

  Дечки, гледајќи во последно време се повеќе и повеќе .NET позиции се мислам да се префрлам на оваа технологија. Не сум со образование во оваа област туку самоук SQL, HTML, CSS, Javascript (basic), Python (Basic и ова ми беше прв јазик) и не работам со програмирање туку последниве година дена...
 7. Martin1992

  Мислење за факултетиве

  Ај добар ден.. Вака, за некој ден се уписите па пошто сеуште немам одлучено ако може мала помош :) Ги разгледувам Машински и Финки.. На Машински се мислам меѓу "Индустриски дизајн" и "Моторни возила" Физиката ми иде, не сум некој експерт али со малце загревање на столчето реално можам да ја...
 8. Petarys

  Алгоритми

  Сакам да учам алгоритми, очигледно не е доволно да знам програмски јазици, на интервју за работа ме дискредитираат зашо сум завршил академија за програмирање а не сум завршил ФИНКИ/ФЕИТ. Може да ми дадете добри туториали / книги за алгоритми и општо computer science logic principles? Фала ви...
 9. Borisdieanimal

  Збирка за ПСП

  Здраво, јас сум студнет на ФЕИТ прва година и сега во втор семестар имам предмет Програмски Структури и Програмиранје. Сакам да прашам дали некој има некоја збирка решени задачи за предметов. Единствено нешто што можев да најдам од копирниците до факултетот се класи, а останатото го нема. Мене...
 10. pecko95

  Front-end пракса

  Здраво дечки, среќна нова година и празници! :) Дали знаете / можете да ми предложите некои компании, или пак каде да почнам воопшто да ги барам, кои можеби би имале потреба од front-end web практикант, а можеби и би имале отворена entry level позиција, доколку имам доволно предзнаење ...
 11. DonFrozex

  Музика за слушање при програмирање/работење

  Сите знаеме дека пар слушалки и добра музика може добро да не опушти и релаксира. Но исто така горнава комбинација може да доведе и до зголемена концентрација, фокус, продуктивност... Секој си има омилена музика и нетолку омилена... Која е Вашата омилена при која со изолирате од светот? :) Што...
 12. B

  Програмирање, што и како да се одбере?

  Заинтересиран сум да започнам со изучување на програмирање (програмски јазик) и вака разгледувам по нет што и како,туторијали и слично но се ми е измешано. Значи ме интересира кој јазик да започнам да го изучувам (c++,java,c#,php,html,css...),за колку време може да се совлада,кој е најисплатлив...
На врв Дно