Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

node.js

 1. V

  Совет околу кариерно насочување, избор на технологии, јазици

  Здраво, Ми треба мислење, совет кон кои технологии да се насочам, а со тоа и каков девелопер би бил Frontend, Backend, Full Stack .. Краток background: Свежо завршен од SEDC академијата за програмирање (Full Stack) што трае година дена каде се помина Frontend (HTML, CSS, JavaScript, jQuery)...
 2. psyman

  Предлог Преместете го JavaScript во „Програмирање“

  Мислам дека е време да прифатиме дека JavaScript не е веќе малиот скриптинг јазик кој беше пред 15тина години. Се повеќе и повеќе работодавци бараат ЈаваСкрипт програмери, јазикот веќе се користи и на backend (nodejs) итн. Зошто? Објектно-ориентиран јазик Динамичен е Веќе е и компајлиран...
 3. Isak Keyten

  Што да се учи? LAMP vs MEAN

  Идните Веб девелопери ставени на раскрсница. Две моќни и скроз различни патеки се борат за фама. Кој од овие стакови мислите дека е попаметно да се учи во 2017та во Македонија? Иако MEAN зема замав со неговата скалабилност и унифициран јазик низ целиот стак, македонија слабо да чуе за користење...
 4. Fatal1ty_

  7 Работи кои ја одбележаа 2015 година во web индустријата

  2015 година помина како година без многу значајни достигнувања и промени во веб индустријата. Најголем акцент се става на развојот на мобилните апликации додека веб развојот остана на тапка во место. Накратко листа со 7 работи кои според мене ја одбележаа 2015 година и со тоа зацртаа нови цели...
На врв Дно