Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

localhost

 1. Глупав

  WordPress from scratch

  (Имаше едно време LFS ако памти некој) Муабетот ми е... напраив една инсталација на WordPress во која сетирав Plugins, Themes, итн како сакам да ми е сетирано... Сега сакам кога почнувам креирање на нова страна, да почнам од таму кај што сум застанал, па да менувам натаму, не да инсталирам од...
 2. Глупав

  Користење Apache во XAMPP без зачувување на cache

  Исклучено е во Mozilla cache преку about:config и browser.cache.disk.enable + browser.cache.memory.enable Исто во httpd.conf е додаден модулот LoadModule cache_module modules/mod_cache.so што останато би можел да сторам за да не дозволам било каков cache да се запишува од localhost
 3. Глупав

  Пристап до XAMPP од надворешна адреса

  Колку што знам ова е изводливо, а дојдов и до некоја алатка ngrok - secure introspectable tunnels to localhost која ветува дека го решава проблемот (но се плаќа), меѓутоа поради тоа што сакам tinkering, а и да ги разбирам работите како отприлика функционираат, прашувам за соодветни туторијали...
 4. L

  Не можам да инсертирам во табела...

  Поздрав, работам на персонален мини проект и неможам да инсертирам во табела во phpmyadmin. И второ прашањe кога е дефиниран $dbname = "movietheatre", не креира табела, морам да избришам, без $dbname се креира табелата, после треба да дефинирам за да се конектира. Како да напишам...
На врв Дно