Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

lan

 1. Нема Слика

  Powerline Ethernet адаптер Zyxel G.hn 2 (сет од 2).

  Продавам 2xPowerline Ethernet адаптер, Zyxel G.hn 2, го користев пола година низ дома како солуција за стабилна конекција за HTPC, веќе не ми треба зашто се префрлив на Mesh WiFi (TP Link Deco m4). Појаснување: Овие адаптери служат за да искористите кабел за струја (штекер) како кабел за...
 2. bogdan.j

  Ethernet стандарди и кабли објаснување

  Инспириран од една тема од скоро решив да направам едно појаснување на Ethernet стандарди и кабли a и добар refresh мислам дека е за сите(и за мене, јер како бев нападнат, мислев на клада ќе ме стават некои членови-тотално непотребно, бидејќи тие што ме познаваат знаат дека сум човек што не...
 3. Roxas

  RJ45 на продужни кабли

  Дали некој има поголемо познавање од мене во оваа сфера и да ми објасни дали е добро да се поврзат два такви кабли со тоа што на еден ке влага кабел од модемот во него и преку инсталацијата да добијам сигнал на другиот крај од куќата? Склопив компјутер и треба да си пуштам кабел сега некои 10...
 4. DrMTR

  Рецензија MikroTik Routerboard hEX RB750Gr3

  Пред неколку дена имав можност да се дружам во ова мало ѕверче, со високи перформанси. Се работи за релативно малечок уред во димензии. Спакуван со мала рециклирана кутија со димензии 15x10cm во самото пакување, (стандардно за Микротик уредите), освен мало упатство за користење, самиот рутер и...
 5. DrMTR

  Андроид Апликација за NFS/SMB стриминг ?

  Здраво дечки ! Имам еден проблем кој што неможам да му најдам лек засега.. Како што повеќето од вас знаат, имам Mi Wifi Mini рутер на кој што му имам закачено HDD 2TB. Е сеа барам асална аплиакција за слушање аудио фајлови мп3 или wav преку мрежа на мојот андроид телефон. ES File Explorer...
 6. Teget

  Мала wireless мрежа

  Ми треба било каков податок/литература на оваа тема (Пожелно е да биде од потврден source). Може по ПП или тука, сеедно е. Благодарам однапред :)
 7. Глупав

  Gigabit сетирање

  Имам Gigabit Router , Motherboard која подржува Gigabit net, како и Network Storage исто кој подржува Gigabit. Прашањето ми е следно : На кој начин да искористам Gigabit можности ? Претпоставувам дека е некое сетирање во Windows 10 бидејќи LAN портата не свети зелено што е знак дека би се...
На врв Дно