• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

html

 1. P

  Пробем со Media Querys

  Здраво , Имам проблем со media querys кога сум во inspet elemnt го покажува ама како disabled и не го применува стило, ама кога ќе го disable главното proprety тогаш го аплицира media query. Барав на нет ама ништо не ми помогна, пробав триста начини ама пак не сака Еве screenshot од devtools...
 2. BlackOuttheWoRlD

  Помош за бришење на скриен html

  Здраво другари имам еден код сакам да го тргнам вебсајтот каде пишува C кога кликаш го отвара другиот вебсајт <!--code-friendly like window code start--> <!--this code is distributed on other sites is prohibited.--> <!--this code was created by the all-coder.blogspot.in. code friendly...
 3. alderson

  E-Knigi za PHP7/Javascript HTML5 CSS3 (ЛИНКОВИ)

  PHP7 - https://www.amazon.com/Learn-PHP-Oriented-Programming-JavaScript/dp/1484217292 HTML5 CSS3 -...
 4. Fatal1ty_

  Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

  Се почесто се сретнувам со прашањето „Сакам да почнам да учам програмирање, од каде да почнам?“. Прашање на кое никој не може да ви помогне освен да ве усмери, одлуката ја ностите вие самите. За таа цел го спремив и овој кратко текст со факти за 10 најпопуларни програмси јазици кои на некој...
 5. Pulse

  Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

  Незнаев како да ја крстам темава, па ако имате предлог прекрстете ја :D Идеата ми е, дека гледам форумов е малку заостанат со дискусии за програмирање, малку да живне и ова. Верувам има овде луѓе што се замимаваат со девелопмент професионално или пак аматерски. Исто така темава да служи и за...
 6. M

  позадина над текст

  Здраво дечки ми треба мала помош. Имам позадина (транспарентна) која сакам да дојде над <h1> пример: <div class="glaven"> <h1>Tekstot</h1> </div> Врз текстот да дојде позадината (транспарентна .png) Благодарам.
 7. Б

  Барам веб дизајнер & програмер за HTML / CSS / PHP

  Здраво на сите. Како што и самиот наслов говори, ја отворам темава со цел да најдам некој искусен веб дизајнер / програмер. Сајтот (проектот) за кој што станува збор е изработен одприлика 60%, но сепак некои работи мораат да бидат изработени од човек од дејноста. Сајтот, според она што јас...
 8. MilanS87

  CSS shadows and backgrounds

  Здраво, дали некој има идеја како би можело ова да се постигне само со CSS без користење на слики за позадини? http://screencast.com/t/swUdA042
 9. Cevi

  Совети за Worpress Страна

  Здраво дечки. Веќе година дена имам веб сајтче за здрава храна и сл. Ја направив во Wordpress. Значи факт е дека сум глуп пошто после толку време сигурно веќе ќе пронајдев решенија за проблемиве. Али факт е и дека немам доволно време па и да се посветам на истите пошто ова ми е онака уз слободно...
На врв Дно