• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

git

 1. JensenInterceptor

  Како да изградам инфраструктура на компјутери со користење на бесплатни ДевОпс алатки и дали може?

  Имам домашна за правење. Треба да напишам документација за проект кој треба да го испрограмирам. Меѓутоа пречката е што истиот тој проект треба да го покажам пред учителот кој го ми води предметот. Иако можам се да истуркам на еден компјутер, мојот нискобуџетен лаптоп, сепак не е тоа целта на...
 2. JensenInterceptor

  Што да направам ако складот ми враќа грешка 403 при качување код на Гитхаб?

  Клонирав еден склад, и во него ставив свој проект. Направив git add --all git commit -m "mojata poraka" git push Назад добив fatal: unable to access 'https://github.com/MyGitRepo/projectrepo.git/': The requested URL returned error: 403 Што грешам, и што да направам во овој случај ако...
 3. JensenInterceptor

  Склад за код/фајлови/податоци достапен и од Виндоус и од Убунту?

  Комјутерчево ми е дуал бут, Убунту 16.04 и Виндоус 10. У главно важи правилото, Убунту чита се што е Виндоус, Виндоус чита само Виндоус, а Линуксот го дава како непозната партиција. Сакам да направам некакво решение, да инсталирам Visual SVN Server или Git сервер, дали на посебна партиција...
На врв Дно