Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

git

 1. JensenInterceptor

  Како да изградам инфраструктура на компјутери со користење на бесплатни ДевОпс алатки и дали може?

  Имам домашна за правење. Треба да напишам документација за проект кој треба да го испрограмирам. Меѓутоа пречката е што истиот тој проект треба да го покажам пред учителот кој го ми води предметот. Иако можам се да истуркам на еден компјутер, мојот нискобуџетен лаптоп, сепак не е тоа целта на...
 2. JensenInterceptor

  Што да направам ако складот ми враќа грешка 403 при качување код на Гитхаб?

  Клонирав еден склад, и во него ставив свој проект. Направив git add --all git commit -m "mojata poraka" git push Назад добив fatal: unable to access 'https://github.com/MyGitRepo/projectrepo.git/': The requested URL returned error: 403 Што грешам, и што да направам во овој случај ако...
 3. JensenInterceptor

  Склад за код/фајлови/податоци достапен и од Виндоус и од Убунту?

  Комјутерчево ми е дуал бут, Убунту 16.04 и Виндоус 10. У главно важи правилото, Убунту чита се што е Виндоус, Виндоус чита само Виндоус, а Линуксот го дава како непозната партиција. Сакам да направам некакво решение, да инсталирам Visual SVN Server или Git сервер, дали на посебна партиција...
На врв Дно