• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

excel

 1. hemicharot

  Convert Excel row to file

  хеј дечки, правам нешто со excel и со .txt фајлови и ми треба да направам нешто вака ама заглавив. дали е возможно да се направи некаков script за да се направат посебни фајлови за секој ред, каде што колоната А е filename а колоната B е содржината на фајлот? пример: Semper Fi - 2019.txt а...
 2. Mechanic

  Сертификати за Data Analyst

  Дали некој од вас ги има полагано тестовите од Мајкрософт за Data Analyst и тие на Tableau: 70-779 20779: Analyzing Data with Excel and Essential Statistics for Data Analysis using Excel 70-778 20778: Analyzing Data with Power BI DP-100T01 DP-100T01: Designing and Implementing a Data Science...
 3. Avid

  Туторијал Data mining со Octoparse, Honeyland номинација за Оскар? и малку Excel

  Предговор: Ова сигурно не е најдобро, најбрзо и најефикасно решение за „проблемот“ за кој е темава. Не сум експерт, сигурно поупатените ќе забележат можност за подобрување во одредени делови. А тоа се гледа и во проблемите што ќе произлезат. :D Здраво, Неверојатно многу се радувам што оваа...
На врв Дно