• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

dual boot

 1. JensenInterceptor

  Не можам да го уштекам Виндоусот на Убунту?

  Дуал буут десктоп ПЦ, Убунту 16.04, 64 битен, Виндоус 10, 64 битен. Не можам да го уштекам драјвот на Виндоус. Еве што ми дава Error mounting /dev/sda2 at /media/username/someletters: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda2"...
 2. JensenInterceptor

  Склад за код/фајлови/податоци достапен и од Виндоус и од Убунту?

  Комјутерчево ми е дуал бут, Убунту 16.04 и Виндоус 10. У главно важи правилото, Убунту чита се што е Виндоус, Виндоус чита само Виндоус, а Линуксот го дава како непозната партиција. Сакам да направам некакво решение, да инсталирам Visual SVN Server или Git сервер, дали на посебна партиција...
На врв Дно