Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

c++

 1. J

  Задача C++ (помош?)

  Здраво, за проект ми беше доделена следнава задача: STL - манипулација со вектор од структури по избран елемент (string) : 1. Да се креира струкутура Profil со сотавни елементи со IDBroj, nickname и nivo. 2.Дел од структурата да биде ф-ја за сортирање на структурата по променливата string по...
 2. M

  Помош за задачи од Mendo C++

  Здраво како нов ученик и почетник во светот на програмирањето се спремам за малку покомпетивен дел во светот на Мендо,решив две но закочив на трите потешки,дали може некој од вас да ме упати или барем ако ги имате решавано да ми пратите решенија за да повежбам малку од нив. (Ke бидат прикачени...
 3. P

  Аматерско прашање за C++

  Пробувам да направам XO игра. Почетник сум во C++ и инспирација за играва добив од каналот „Учиме со Мино“. Сакам во играта да додадам и код што ќе го мери резултатот но не ми успева. Благодарам на помошта. #include <iostream> #include <cstdlib> using namespace std; void PrintBoard(char...
 4. Martin1992

  Мислење за факултетиве

  Ај добар ден.. Вака, за некој ден се уписите па пошто сеуште немам одлучено ако може мала помош :) Ги разгледувам Машински и Финки.. На Машински се мислам меѓу "Индустриски дизајн" и "Моторни возила" Физиката ми иде, не сум некој експерт али со малце загревање на столчето реално можам да ја...
 5. A

  youtube C++ туторијали на македонски јазик

  Здраво дечки Имам една идеа што би сакал да ја споделам и да прашам кое е вашето мислење поврзано со нејзе и дали имате нешто да ми препорачате. Студент сум на софтверско инженерство и би сакал да започнам со туторијали на македонски јазик по C++. Првичната причина зашто би сакал да започнам со...
 6. N

  [C++] Прашање

  Доколку имам задача каде треба да направам програма во која корисникот внесува збор на пример: 8S2K4L, како би можела да го напишам целиот израз, на пример: SSSSSSSSKKLLLL? Бројот пред буквата означува колку пати треба да ја има таа буква во зборот од излезот. Пример: влез 8S4Q7R излез...
 7. N

  Задача (C++)

  Избришано - решена е задачата
 8. Filipoff

  [C++]Замолувам за помош - Семинарска due to Thursday

  Направете датотека за апликанти кои сакаат да извадат лични документи.Максималниот број на апликанти во денот е 50.Секој апликант во датотеката има свој запис(record) кој се состои од следниве полиња: 1.Име на апликантот - string 2.Презиме на апликантот - string 3.Матичен број - int 4.Датум на...
 9. Fatal1ty_

  Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

  Се почесто се сретнувам со прашањето „Сакам да почнам да учам програмирање, од каде да почнам?“. Прашање на кое никој не може да ви помогне освен да ве усмери, одлуката ја ностите вие самите. За таа цел го спремив и овој кратко текст со факти за 10 најпопуларни програмси јазици кои на некој...
 10. JensenInterceptor

  3Д програмирање наспроти 3Д моделирање

  Оддекогаш ме занимале 3Д програми и компјутерска графика, и сега во последно време би сакал да научам 3д програмирање со Опен Џи Ел. Значи јас сум програмер/ софтверски инженер, но не и графички дизајнер или 3д моделар. Па ме занима дали програмирање со Опен Џи Ел или Директ Икс е повеќе врзано...
На врв Дно