Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
Gajche-X

Продавам Prusa MK3S Bear- self sourced (Склопи сам) 3Д принтер

Статус
Овој оглас е заклучен.

Слики


Тип
Продавам
Состојба
Не е назначено
Цена
500 €
Истекува

Опис

Продавам Prusa MK3S Bear- self sourced (Склопи сам) 3Д принтер.
(Склопен и калибриран)

Сите делови се идентични како кај Prusa MK3S искучувајќи го Рамот/Frame-от,
разликата од Official/Original е што не се купени од Prusa 3D туку се нарачани од 3rd party пре-продавачи како - ratrig, caribou3d, Bondtech, e3d, итн.


Prusa MK3S Bear е Prusa со надограден рам кој ја подобрува ригидноста и ја намалува "галамата" од вибрациите предизвикани од Nema 17 моторите.

Делови/компоненти

1.Bear Рам/Фрејм/Frame(од ratrig.com)
2.Ultimachine Einsy board (од Caribou3d.com)
3.Prusa Bear фирмвер за калибрација(може да се користи и официјалниот фирмвер после иницијалната/првата калибрација. Разлика во работењето и квалитет на принтање од фирмвер до фирмвер нема)
4.Nema 17 мотори со идентични спецификации како кај официјална Пруша(доколку мотирите не се со Пруша LDO спецификации , машината нема да може да се калибрира и нема да функционираат опциите како: skip steps detection, recovery after power loss, spread cycle/stealth chop модовите на TMC2130 драјверите итн)
5.E3D Hotend + Bondtech extruder dual gears
6.Filament sensor
7.Sunon Hotend fan(кој е супериорен во однос на ладење на хотендот во споредба со сток Noctuata. Noctua има noise 19db и 4500rpm во просек, Sunon има 23db и 6900rpm во просек)
8.LDO part cooling fan, 25% подобро ладење од сток Пруша part cooling fan-от.
9.Prusa Bear 3d printed parts кои се исто така супериорни и во перформасни и во ригидност и во издржливост.
10.Bearstruder-Extruder,исто така супериорен дизајн во однос на сток проса екструдерот со подобрено ладење и part cooling.
11.Misumi и IKO-Japan линеарен хардвер на X, Y и Z(LM8U и LM8U Rods)
12. 3д принтаните делови/компоненти се принтани од PCTG by Filamentum пластика на Екструдер деловите(Црна боја), држачите на Х оска(Сиво-сребрена боја) , ASA by ExtrudR пластика во зелена боја=part cooling shroud.
Останатите 3д принтани делови се принтано од PETG by Dasfilament пластика.
13.Белото PTFE црево е reverse bowden system, што значи дека Filament/Пластиката/Ролната со пластика е монтирана од десната страна на принтерот и преку PTFE цревото доаѓа до filament sensor и директ до екструдер моторот односно Bondtech dual gear запчаниците кои ја буткаат/ектрудираат пластиката кон хотенд-от


Принтерот е користен екстремно малку време, склопен е 2020 година.
Освен прашина(од стоење/неработење) , нема никакви траги на користење или оштетувања


Цена за Prusa MK3S Bear/self sourced =500.euro


Имам и Original Bondtech 3:1 upgrade extruder купен од Caribou3d.com за e3d и за Mosquito Hotends
Цена за Екструдерот 120.евра


Резерва LDO Nema 17 мотори full kit од 5 мотори, идентични како на Prusa mk3s од истата фабрика LDO.
Цена 100.евра.


Гратис добивате Moons мотор на Екструдер кој го корегира проблемот наречен 602 (овој мотор е значително потивок и многи помалку грее од сток екструдер моторот)
И резеврни 3д принтани делови за Х оската и горни држачи за Z оската во портокалова боја од PETG пластика од Dasfilament.de и Fan Shrouds од ABS пластика од Verbatim.


еве и линк од кратко видео од Mesh Bed Leveling секвенцата.
(видеото е качено на google drive, таму може да го симнете и ѕирнете)

Однапред се извинивам за очајниот квалитет на фотографиите, толку знам да сликам.

Повеќе за Prusa MK3S Bear upgrade.
Линк од githubЗа детални информации, слободно пишете ПП.

Слики од 3Д принтеротlexus gs350 0 60

Extruder/Bearstruder


Фирмвер/статистика /калибрација

Додатен/Опционален Bondtech 3:1 upgrade extruder заe3d и Mosquito hotends купен од caribou3d.com
Цена 120.евра
Опционално.
Резервни сет од 5 LDO мотори-Prusa specs
Цена 100.евра.
  • Ми се допаѓа
  • Љубов
Реакции: krema и dekomote

Информации

Автор
Gajche-X
Поднесена
Последна промена
Прегледи
272
На врв Дно