Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
Nem_Akata

Продадено MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015)

Статус
Овој оглас е заклучен.

Слики


Тип
Продавам
Состојба
Не е назначено
Цена
120 €
Истекува

Опис

Батеријата не работи и е подуена, треба да се смени - така да ако го зимате или 100€ од iFixit EU китов - али имајте на предвид дека shipping до Македонија нема, така да само ако имате некоја варијанта да подигнете од ЕУ држава. Ви го кажувам ова затоа што во iStyle ми дадоа проценка од 20.000ден, а мене не ми се исплаќа да го поправам затоа што немам потреба во моментов, повеќе сум на десктоп, а и апсурдна цена според мене само за промена на батерија lol.

Друго: Адаптерот/полначот е лепен и препорачувам да се смени, иако работи во моментов.

Друго 2: Ако мислите да го зимате вака и да не ја поправите батеријата, немојте, MacOS има во оперативниот превентива за оштета, и доколку батеријата или полначот не се функционални, го успорува цел лаптоп за да не се случи некаква штета со компонентите. Да не биде не сум ви кажал, и зошто е лаптопот спор. Затоа е спор, или тој што ќе го земе да го поправи, или да го искористи за делови.

Друго се е функционално: екранот е перфектен, тестатурата, тракпадот, не знам друго што, целото кукиште е во релативно океј состојба со некои нормални гребаници и знаци од користење нормално. Нема лепено стикери или нешто слично, алуминиумот е скоро ко нов.

Во моментов има инсталирано Catalina затоа што тоа користам ја, али поддржува до macOS Monterey официјално. Неофицијално, има едноставен OpenCore пач со кој што ќе му овозможи да се инсталира Ventura и поновите што ќе искачаат, и ќе му даде долг век - најверојатно додека Apple ги поддржуваат x86 Интеловите процесори на кернелот, а воедно може да се инсталира и Windows преку Bootcamp.

Информации

Автор
Nem_Akata
Поднесена
Последна промена
Прегледи
506

Повеќе огласи од Nem_Akata

На врв Дно