• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Здраво јас сум Горан

 1. З

  Новиот закон за сервисери

  Еден човек има кажено: треба да умре државата за поединецот да стане повторно слободен. Тоа е екстремно. Државата како форма за мене е валидна се додека не почне да се меша во личните слободи. Во бесмисленоста на законите изгледа се натпреваруваме со ЕУ. Што е следно ти доаѓа комшија и како е...
 2. З

  Помош за код PHP > MySQL

  Аплоадирај на друго место и стави го линкот тука.
 3. З

  Помош за код PHP > MySQL

  Дај го оригиналниот фајл, на овој код му фали идентација.
 4. З

  Изработка на игри

  Пред да продолжам ако има нешто нејасно слободно прашајте. :)
 5. З

  Изработка на игри

  *кодот можете да го симнете тука Постигнуваме голови Вардар победува можеме ли да посакаме нешто повеќе? :) Вардар е клубот кој даде многу звучни имиња, Дарко Панчев македонската Кобра е најпознатото од нив. Одсега нема да постигнуваме голови анонимно македонската златна копачка ќе биде...
 6. З

  Изработка на игри

  *кодот можете да го симнете тука Една од основните идеи во програмирањето е концептот за настани. Настаните како и во реалниот живот претставуваат ситуации за кои сме заинтересирани, тие се од динамичка природа, а се случуваат во моментот кога најмалце очекуваме :). За да се случи некој настан...
 7. З

  Изработка на игри

  *напомена за да го тестирате кодот ќе треба да имате инсталирано сервер локално на вашиот комјутер, ако сакате да се спасите од маки инсталирајте WAMP (од кратенката Windows, apache, mysql, php) тоа е пакетот технологиите кои ви е потребен. **кнап сум со време ќе морам во брзо време да излагам...
 8. З

  Изработка на игри

  Здраво дечки, по подолга пауза пак сум назад на форумов. :) Имам замисла да направам неколку туторијали кои ќе ги оживеат старите ретро хитови како Space Invaders, Tetris, Pac-Man. Замислата ми е да се направи место каде што луѓето ќе можат да се запознаат со процесот на создавање на игра. Се...
 9. З

  Се бараат луѓе за Македонската ДОТА

  ШТО БАРАТЕ? Соработник (еден или двајца) кодери кои имаат искуцано нешто во животот. ЗА ШТО? Да се направи македонската ДОТА. А ДАЛИ СТЕ ВИЕ НЕКОИ ЛУДАЦИ? Не. ЗНАЕШ КОЛКУ РЕСУРСИ СЕ ПОТРЕБНИ ДА СЕ НАПРАВИ ДОТА? ТОА Е ТИМ ОД ПРЕКУ 100 ДУШИ И МИНИМУМ 2 ГОДИНИ МАКОТРПНА РАБОТА КАКО ВИЕ...
На врв Дно