• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Zarko

 1. Zarko

  Touch driver za Tesla M8WK

  Симни ги од горниот линк, и преку device menager апдејтирај ги сите каде нема драјвер или има конфликт. Нема врска што се од 8 на 10, работат секако
 2. Zarko

  Touch driver za Tesla M8WK

  Голема благодарност до Banjifiko за драјверите, ми заштеди нервози и време губење, тачот си работи како што треба :)
 3. Zarko

  Touch driver za Tesla M8WK

  Таблетов го имам 2ипол години, решив да го форматирам зашто беше преполн, башка со избришана recovery партиција. Не помислив дека ке ми направи проблем со драјвер оти претходно го надоградив од w8.1 на 10. Го реинсталирав и со 8.1 и со 10 сега, сите драјвери ги наоѓа, освен за тачот. И гуглав и...
 4. Zarko

  i7-5820k или i7-6700k ?

  На иста фреквенција се сите + ако ги погледнеш другите видеа од овој канал ќе забележиш дека на сток 6700к е далеку подобар. А максимум клок на 6700к досега е 4.8 со јак кулер, 4.6 со добар, 4.4 со слаб ( сток со турбо буст е 4.2 како може максимум да биде 4.4???). На крај е сосема јасно дека...
 5. Zarko

  i7-5820k или i7-6700k ?

  Би сакал да прочитам повеќе мислења за ова, зашто сум во иста ситуација за недела две ќе склопувам нова конф, мада повеќе сум за 6700к ради нова платформа и минимално подобри резултати во гејминг
 6. Zarko

  Гораст и новата емисија (GG TV)

  Чатот беше хаотичен, ама се згазив од смеа, ваљда прв пат шо гледам на македонски вакви заебанции ... :) Невр д лес, фино беше, дискусиите беа ок, за оние кои велат дека треба шоумени да ја водат емисијава, не би се сложил, ок е вака, имаш јинг јанг комбо, Гораст прави заебанции, овие двајцава...
 7. Zarko

  Вашето образование е...

  хехе, 6, могуче и 16 никад се незна :-))
 8. Zarko

  Вашето образование е...

  Медицински, општа медицина 3та година... не прочитав некој на медицина на форумов освен средно
 9. Zarko

  Vivaz Pro

  Да и јас го имам истиот проблем, почна да ми се јавува пред 2 месеца и до сега така ми има направено 3 пати, последен пат пред 3 недели. Морав да ја извадам батеријата, да ја извадам картичката, па после да го пуштам. Незнам до што е работата, можеби зезнаа нешто со последниот update од август...
 10. Zarko

  Секс со Kinect

  Мултиплеерот ќе има голем потенцијал да направи револуција! :bravo: јаки мечеви со 1v1, 2v2, 3v1, 10v10, 50v1...
 11. Zarko

  Појаснување околу контрастот

  Можеби, ама кај мене нема шанси да биде без тоа, пробував порано. Без ClearType не само што е катастрофа на изглед фонтот, туку и во повеќе случаи има како преклопување на буквите и не можам да ги прочитам, некаде читав дека проблемот бил поради windows 7
 12. Zarko

  Појаснување околу контрастот

  @kи4ма Викаш дека појак контраст е штетно за видот и го намалува векот на мониторот, но како што пишав дифолт сетингот за мојот монитор е 95%, зошто производителот би го сетирал на таа вредност ако е штетно и за корисникот и за производот? Исто од неколку сајтови што имам читано (колку е...
 13. Zarko

  Појаснување околу контрастот

  Да, знам за позадинското осветлување на самсунгот. Сега ако го ставам на дифолт сетинзи за овој монитор има: contrast 95, brightness 50, Backlight 3 (1-10), со што се добива според мене многу светла слика, затоа го намалувам осветлувањето на 2, brightness na 30 и контраст 87, значи не ми е јасно...
 14. Zarko

  IT.com.mk e прогласен за најдобар eкс-Ју веб проект на хрватските VIDI награди

  Сосема заслужено, честито нека ви е :bravo:
 15. Zarko

  Појаснување околу контрастот

  Читав некаде дека е подобро контрастот на мониторот да се сетира на највисоко ниво, затоа што било подобро за очите? Некој со повеќе знаење за ова ако не го мрзи нека даде мало објаснување :) Инаку кај мене е сетиран на 87, не ме замара, но незнам дали повисок контраст е штетен или не (имам...
На врв Дно