• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Yautja

 1. Yautja

  Кулери - разладни тела - водени ладења - вентилатори - се за ладењето

  Дали некој знае од каде можам да набавам Thermal Grizzly паста за процесор?
 2. Yautja

  Која игра ја плешаш во моментов?

  У моментов ме тепаат на Sekiro...
 3. Yautja

  Каков монитор користите? (колку херци)

  24" SyncMaster S300, ама чекам неделава да ми стигне ASUS ROG Swift PG279Q. И да попален сум ко млад мајмун...
 4. Yautja

  Nvidia - Генерална дискусија

  High end gaming, стана joke во однос на цени... Правев математика: PS4 PRO со 2 DS4 Сите екслузиви што се излезени + од прилика 5 нови (ако излезат понатаму) Редовен PSN+ HDR 4k SONY TV Остаток за PS5 (ако би бил околу 600 долари) Е еднакво на Enthusiast Gaming PC со 4к 144hz монитор, 8700К...
 5. Yautja

  Nvidia - Генерална дискусија

  Не изгледа баш најдобро... Nvidia GeForce RTX 2080ti and 2080 Review Megathread : hardware Во thread-от има повеќе reviews, јас лично GAMERS NEXUS ги следам највеќе. Некако на нај релевантни работи обрнуваат внимание. Со тек на време ќе се сменат работите (драјвери, подобра имплементација на...
 6. Yautja

  Nvidia - Генерална дискусија

  Незнам дали те плаќаат NVIDIA или си во голема заблуда... Бараш дискусија а пишуваш ствари како горе квотираното. Две линии код? :D Никој во дискусијава не ги брани нит NVIDIA нит АМД, единствено што браниме е нашиот интегритет како потрошивачи. Пошто AMD нема со што да одговори на моменталнава...
 7. Yautja

  Nvidia - Генерална дискусија

  Ray Trace е супер технологија, иако nVidia не ја измисли туку само ја имплементираше у 20XX. Ама од друга страна и HAIRWORKS, VULKAN, MANTLE и ред други се исто така супер технологии на папир. Прашањето е дали некој нормален би дал 1100 евра за три-ипол ray trace игри што ќе излезат после...
 8. Yautja

  AMD/Radeon - Генерална дискусија

  Што сакате кажете секси изгледа SAPPHIRE, штета шо не е доволно секси у цена и преф...
 9. Yautja

  AMD/Radeon - Генерална дискусија

  Мене нај фасцинантен момент ми е тоа што Crysis после 10 години има прави на графичкиве run for their money ситуација на 4К, да дел од тоа се должи на 10 години стар код против нови технологии али и со тоа пак би требало да имаат доволно raw power да ја возат без проблем... Ова само кажува колку...
 10. Yautja

  Мојот десктоп

  Obligatory МАМЕ32
 11. Yautja

  Топ 5 игри

  Независно од редослед: Half Life Dark Souls 1 (Цел серијал али ако треба да бирам тоа е кецот) Diablo 2: LOD Neverwinter Nights 1 + Expansions Star Craft: Brood War Honorable mentions: World of Warcraft (TBC/Vanilla), Dragon Age: Origins, Mass Effect 1, Carmageddon 1/2, Baldur's Gate 1/2...
 12. Yautja

  Intel vs AMD

  На die кој што до вчера горна граница му беше 12 јадра на 2.6-3GHz, ставаш 18 јадра со 5GHz нормално е да влече толку струја. За вакви екстреми да си дојдат на место треба малку да поработат на дизајнот и решенија за подобро ладење. Во случајов Intel ти шитка 2000 евра залепен процесор со цемент...
 13. Yautja

  Intel vs AMD

  Па баш обратно, барам причина да не земам Интел, за тоа и сум спремен да чекам нова генерација Zen иначе ке идев со 7700К уште пред 3-4 месеци. Работата е во програмот за музика што го користам (Cubase), Ryzen не се снаоѓа добро, што со сигурност знам дека е до оптимизација и не добро менаџирање...
 14. Yautja

  Intel vs AMD

  Couldn't have said it better myself. Имам и 3та нај оптимистичка опција 2018/19та "Zen 2"
 15. Yautja

  Intel vs AMD

  Искрено многу ми е мерак што конечно има конкуренција барем у CPU сегментот, али у голема дилема сум. Сакам да направам AMD PC али никако немам изговор за тоа. Конкретно за аудио продукција и игри. Работата е што и за двете 7700К е уште најдобриот процесор со оглед на тоа што програмите што ги...
На врв Дно