• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од vladoboss

 1. V

  Сертификација и перспективност

  Баш за новото Веро зборувам и претходниот HQ у Тафталиџе. Не е зборот за инфраструктурата, за MS професионалците се работи, колку и што знаат и колку се платени. Таа инфраструктура 90% ја одржуваат outsource фирми и Линукс професионалци како мене :-) . Преостанатите 10% се препуштени на „MS...
 2. V

  Сертификација и перспективност

  Случајно многу добро ја знам инфраструктурата на Веро, а богами и тамошните Microsoft „професионалци“, така да меѓу другото баш заради тоа и ги дадов претходните епитети за нив. Да, имаш милион фирми кои бараат „MS професионалци“ и имаш и милион MS професионалци кои у најдобар случај нема да...
 3. V

  Сертификација и перспективност

  За работа у Тинекс, Веро и слични пиљари ќе ти бараат Microsoft сертификат? У Македонија имал/немал Microsoft сертификат ќе те вработат у такви фирми ако знаеш да го форматираш C и да наместиш 192.168.1.1 на мрежната и имал немал сертификат ќе работиш за цркавици. Секоја шуша веќе има Microsoft...
 4. V

  ubuntu

  Стартувај synaptic, напрај му update и инсталирај шо сакаш.
 5. V

  VPN software

  Конфигурација за сервер: proto udp dev tun ca ca.crt cert server.crt key server.key dh dh1024.pem server 10.24.10.0 255.255.255.0 (ovde stavas bilo koja privatna klasa na ip adresi, od ovoj pul serverot ke dava adresi na klientot/tite) resolv-retry infinite keepalive 10 120 persist-key...
 6. V

  статични IP

  WPA (PSK) во Ad-Hoc mode не работи. Пробај без енкрипција.
 7. V

  LAN помеѓу Ubuntu Desktop i Windows XP SP3 laptop

  Еве ти упатство што го пишував пред 3 години. http://linux.net.mk/node/2394
 8. V

  IRCu Prob.

  mkdir: cannot create directory `/man': Permission denied Ова укажува дека make install не го извршуваш како root.
 9. V

  IBM GSDC во Брно

  Гола вода се. Јас пред 2 годни конкурирав кај ИБМ како систем администратор во Брно, ме примија, ама плата 700 ЕУР. Со 700 евра во Чешка, ќирија, јадење.... Така да ги откачив, си најдов работа у МК за приближно иста плата
 10. V

  „Телеком Словенија“ го доби тендерот за дигитална телевизија

  Законски се обврзани да пренесуваат минимум 30 канали, шо значи не се луди да останат само на 30 :-)
 11. V

  On.Net DUO Extreme

  Никад не тестирајте со дифолтниот сервер на speedtest пошто со Бугарија врските им се тапа. За Оннет тестирајте Љубљана (од таму имаат линкови), Франкфурт, Париз Лондон...
 12. V

  debian server problem

  А да си ставеше статичка ип адреса? Зашто си ставил dhcp кога на рутерот си доделил статичка за дебианот. Значи стави: iface eth0 inet static address 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 Смени ги адресите според твои потреби. И смени ги тие днс-и од МТ пошто се тиња...
 13. V

  Дали можам да пуштам интернет преку VPN?

  Добро прашање, ама со погрешен повод. Дали може да имаш интернет преку VPN? Да. Барем со OpenVPN. Претпоставка дека имате сценарио на openvpn конекција сервер - клиент. Сакате клиентот покрај тоа што ќе може да пристапува до мрежата на серверот и обратно, да излегува и на интернет преку vpn...
 14. V

  Македонско огледало за Ubuntu/Kubuntu/Edubuntu/Xubuntu...

  Смешно не смешно така е на македонски. Линк во никој случај не одговара, бидејќи репозиторито е верна копија (огледало) на серверите на Canonical. Плус и линк не е македонски. Врска :-)
 15. V

  Македонско огледало за Ubuntu/Kubuntu/Edubuntu/Xubuntu...

  Денес уште пред официјално да биде објавен, се обнови македонското огледало за Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Значи репозиторито е за сите горенаведени бунтуа, само за i386 архитектурата. ISO имате за Kubuntu/Ubuntu за i386 и amd64. Ако сакате да го користите само ова огледало (оти е нели во...
На врв Дно