• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Систрум

 1. Систрум

  Сервис за HDD

  Клиентот сам се понуди да помогне, да се најде ист таков диск. Дискот не е нарачан за плочка туку за глави. Затоа се бара соодветен донор диск. НИКОГАШ не е спомнато плочка и никогаш не е барано да се најде иста плочка. Главите не се поправаат туку се менуваат. Најчест проблем кај екстерни...
 2. Систрум

  Сервис за HDD

  @NERD. Слободно јави се и ке поразговараме за твојот проблем. СКонтакт информациите ги има на сајтот. @Astro Доколку пишуваш за дискот кој го бараше тука на форумот, да ве известам дека работат е завршена. Никогаш не ни било спомнато дека се работи за расипана плочка, тука за глави. Имаме...
 3. Систрум

  Хард дискови - тестови и искуства

  Ако клиентот е задовоен со “успеав да извлечам дел од податоците од дискот“ тогаш ОК. Пробување со се што може да се најде по торенти не е паш паметна идеа, доколку се работи за коминтент. Неговите податоци се во твои раце.
 4. Систрум

  verbatim srore n go pinstrype 16gb од еми медиа

  Тоа се кинески клонови. Во пластика на која се бележат разни брендови, видни имиња. Се става монолит(че), на тоа мало парче пластика е сместено контролер и мемориски чип. Контролерот се модифицира да покажува капацитет поголем од вистинскиот. Стикчето работи се додека не се исполни вистинскиот...
 5. Систрум

  Враќање на податоци од хард диск *и други уреди за складирање податоци

  Постапката за враќање на податоци од флеш мемории е следна. Се одлемуваат мемориските чипови и се читаат еден по еден (си има распоред, кој е прв кој втор итн). Откако ке се направи целосен думп на чиповите, тие се спојуваат и се анализираат во HEX едитор. Откако ке се најдат потребните...
 6. Систрум

  Враќање на податоци од хард диск *и други уреди за складирање податоци

  Да можно е враќање на податоци од мртви USB стикчиња. Под услов флеш мемориите да се исправни и контролерот да не користи енкрипција.
 7. Систрум

  Враќање на податоци од форматиран ...

  Од сите спонати програми R-Studio e најпрофесионален и како што кажаа погоре не е next next done програмче. Има многу опции за што и како ке скенира. Get Data Back for NTFS е исто добар софтвер само што скенира NTFS доколку дискот бил форматиран на FAT32 ке мора да најдеш верзија за FAT...
 8. Систрум

  Хард дискови - тестови и искуства

  Здраво на сите, Еве да пишам некој ред за враќање на податоци, не би требало да биде реклама туку информација.Доколку администраторите мислат дека е реклама него го избришат постот. Систрум постои од 2009 година и се уште работи. Враќањето на податоци се врши кај нас во сервис, дисковите не се...
На врв Дно