• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Simeon Aleksov

 1. S

  Мојот десктоп

  Updated :)
 2. S

  Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

  Каде во Скопје може да се најде Raspberry Pi?
 3. S

  Ubuntu 14.04 (Unity) - совршена работа околина

  Fix Ubuntu
 4. S

  Vim или Emacs

  Маани :wq. Emacs! ps.edit keybinds Немам ништо против ама Nano?... Погрешка гласав за Vim, сега неможам да сменам.
 5. S

  Како да направам икона за стартување програм?

  Shebang Ќе отвореп Terminal и ќе напишеш: [email protected]:~$ echo $SHELL /bin/bash chmod +x file.sh ./file.sh
 6. S

  Започнување со Python

  Python is life.
 7. S

  Vim или Emacs

  Emacs никој?!
 8. S

  Тестирајте ја Вашата брзина

  На факултет во Словенија. :) И во студентски во Словенија. ПС. Го плаќам само 3е. :D
 9. S

  Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

  Псевдокод се користи за учење? Не. Псевдокод се користи за полесно разбирање на алгоритам или било каков проблем. Каков е тој концепт на програмирање?
 10. S

  Facebook група

  Пред неколку дена влегов у групата, ми се свиѓа.
 11. S

  Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

  Ако немаш идеа за проект само сакаш да научиш, нема најдобар јазик за да почнеш да учеш, ти си избираш кој. Најдобро е од сите да знаеш по нешто. И кога ти е удобно со еден јазик, премини на друг. Ако веќе имаш идеа за проект, тогај, Swift - Апликации за Iphone Java - Апликации за Android...
 12. S

  Започнување со Python

  Project Euler Codingbat Python challenge Hacker earth И ред други, ако некој го интересира, ќе ги пишам сите.
 13. S

  Мојот десктоп

  Ubuntu 16.04 LTS, Unity.
 14. S

  Facebook група

  Здраво на сите, незнаев каде да постирам, па решив тука. Ме интересира дали има некоја група на фејсбук посветена за решавање некои проблеми/задачи? Нешто како шо е редит или code golf ама на македонски? Ако не, дали има заинтересирани да се отвори ваква група? Поздрав.
 15. S

  Мобилари во Македонија - искуства и мислења

  Јо, у план сам у теко на оваа недела да отидам до Скопје да земам с7 едге, дали има некој совети или било шо, како да се провери телефонот детално од мобиларите или па да не ризикувам и да си земам од вип?
На врв Дно