• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
Q
Реакции
0

Пораки на профилот Нова активност Теми и мислења За

 • Прво неколку работи да ти кажам.. Гледам дека си нов на форумот па добредојде, се надевам дека ќе придонесеш за да биде активен форумот. Не се надевај на помош на форумов ако вака постираш.. За да ти помогнеме мора прво сам да фатиш да напишеш нешто па подоа каде ќе заглавиш таму да ти помогнеме. А ако сакаш вака на готово да ги добиваш програмите од луѓе ќе ти кажат плати си ќе ти направам.
  Еве еден welcome gift од мене, наредните вакви барања нема да ги добиеш вака лесно.. ПС: можно е да има некоја грешка во синтаксата ама вака се решава, не ме обвинувај не сум користел ПАСКАЛ 4 години... Поздрав..
  program Plostina_Perimetar;
  var a: integer;
  b: integer; //mislam deka vaka bese
  P: integer;
  L: integer;
  begin
  readln(a);
  readln(b);
  P = a*b;
  L = 2*a+2*b;
  writeln("Plostinata e ",P," a perimetarot e "L);
  end.

  program zad2;
  var a: integer;
  begin
  readln(a);
  writeln("Vtorata cifra e ", aMOD100DIV10); //vtorata najneznacajna cifra 4321 rez: 2
  end.

  program sin_cos;
  var a: integer;
  begin
  readln(a);
  writeln("sinusot e ", sin(a), "a kosinusot e ", cos(a));
  end.

  program Televizija;
  var a: integer;
  begin
  write("Vnesi vrednost za a: ");
  readln(a);
  if(a<10){
  writeln("Nevalidna vrednost za a.");
  }
  else{
  writeln("Covekot gledal televizija ",(a-10)*365," dena.");//od 10tata do K godina *365 tolku dena pominale...
  writeln("Covekot ja gledal serijata ",(a-10)*365*45," minuti.");
  }
  end.
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Дно