• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од pandora

 1. P

  Sony dsc s3000 vs canon powershot a495

  Два дена читам по форуми, зашто не се разбирам, ама негде прочитав за Canon - от дека навечер вадел лоши слики. Исто и за Sony не е валда да користи само sony батерии? Би требало универзални, така?
 2. P

  Sony dsc s3000 vs canon powershot a495

  Здраво, сакам да купам дигитален апарат и како што може да забележите ефтин:). Но во случајов кој од овие два би ги избрале вие за домашна употреба? Sony s3000 или Canon Powershot A495? Поздрав
 3. P

  Најди максимален елемент во stack

  Да така е, проблемот е што најдов пример задача од испит со такво барање па ме збуни за момент. Btw фала на размислувањето
 4. P

  Најди максимален елемент во stack

  Ако претпоставиме дека стекот е сортиран тогаш ок последниот внесен елемент ќе биде максимален и тогаш вадењето на тој елемент ќе има сложеност O(1), ама кога не е сортиран стекот... Мислам дека тогаш веќе е О(n) мора да се измине целиот прв стек да се направат споредби. Може грешам затоа пишав
 5. P

  Најди максимален елемент во stack

  Дали е можно да се најде максималниот елемент во податочна структура стек и да има сложеност О(1) во најлош случај? Значи јас најдов едно решение со користење на два стека, во првиот каде што се сместени елементите , се вадат еден по еден елемент со pop () која е со константна сложеност...
 6. P

  Apache инсталација

  btw еве исто еден линк http://www.apache.org/ валда е тоа што бараш
 7. P

  Apache инсталација

  Користиш sudo пред наредбата за инсталација... Ако не е тоа, можеби претходно си пробал нешто да инсталираш па си го прекинал процесот, исклучија машината или reboot направи и пак пробај.
 8. P

  Професинални Сертификати vs Факултетски Дипломи

  Ok, do negde e vo pravo SNACHG ...Jas kolku sto go razbrav fakultetite denes ne pruzaat znaenje i taka si e. Ni eden profesor[ zaedno so asistentite, demonstratorite] ne e zainteresiran da ne nauci nesto, duri nekoi i ne se pojavuvaat, nigde nemas nikoj da prasas, se sam si ucis po google baras...
 9. P

  Професинални Сертификати vs Факултетски Дипломи

  Ако не те интересира тоа што го учиш џабе ти е факултет и диплома се е џабе. Оној што постојано сака да се надоградува и да учи го интересира ќе успее, а не само да се мисли на препишување и полесно да се помине [зборам за нашиве факсови ЕТФ , ПМФ и сите други]. Од друга страна ако чекаме од...
 10. P

  C++ Strukturi

  Nikoj ne rece deka si tapa i nemam nikakvi nameri da te ponizam :) Drugo mi beshe celta koga ti go objasniv gore toj del ama ok A za posledniot del, neli beshe toa ideata da ti se sortiraat po golovi edinstveno mozes izlezot da go napravis samo iminjata na sportistite da ti gi pecati
 11. P

  C++ Strukturi

  void simpleSort( sportist b[],int n) { int i,j; for(i=0;i<n-1;i++) for(j=i+1;j<n;j++) if(b[i].golovi<b[j].golovi) swap(&b[i],&b[j]); } Probaj vaka i razmisluvaj, crtaj na list ako ti e tesko da svatis delot if(b[i].golovi<b[j].golovi) vo prevod bi bil (ako brojot na...
 12. P

  C++ Strukturi

  Treba vo f-jata simpleSort koga ja povikuvas f-jata swap parametrite da i bidat swap(&b[i],&b[j]) neli treba sportisti da sortiras ti povtorno im pristapuvas na golovite. Parametarot vo simpleSort ne go razbiram "struct sportist int b[]?" ovaa niza za sto e prv pat gledam vakov argument. Odluci...
 13. P

  ФИНКИ?

  Не верувам дека ова ќе се случи во скоро време. Од друга страна како би функционирало? Ќе има насоки во кои ќе се избира дали сакаш да учиш повеќе физика или математика, со оглед на тоа што ПМФ и ФЕИТ главно се разликуваат ради физиките и математиките или може грешам.. Не ми се допаѓа ова...
На врв Дно