• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Object

 1. Object

  c# knigi

  1. Таа што ти ја препорача vik е навистина одлична книга и општо за да го сватиш објектно ориентираното програмирање, ти ја препорачувам и јас. 2. Можеш потоа да си ја читнеш и C# in depth. Исто така доста добра книга.
 2. Object

  Голема количина на текст во база ???

  Можеш да ги користиш nvarchar и varchar. By the way, не ти препорачувам да ги користиш ntext и text податочните типови зашто се многу застарени и најверојатно ќе ги остранат од поновите верзии на Microsoft Sql Server.
 3. Object

  Избор на хостинг компанија

  Да прашам дали некој го користел до сега http://mochahost.com/ ? Вака како што гледам речиси се им е "UNLIMITED", а и доста ефтини цени !
 4. Object

  Safari проблем со T-Mobile.com.mk

  Како јас имам Vista (иако многу го мразам како оперативен систем) и пак си ги инсталира сертификатите убаво.
 5. Object

  asp.net веб апликација

  Windows от си има свој сервер тако звани IIS - Internet Information Services или уште поточно Internet Information Server, на кој можеш да хостираш ASP.NET веб апликации. А за да ја извршиш апликацијата без да ја закачиш на сервер, како што кажа и Forumko Visual Studio си има свој ASP.NET...
 6. Object

  Safari проблем со T-Mobile.com.mk

  Ништо повели и друг пат :)
 7. Object

  Проблем со ресторирање на база

  Ништо повели и друг пат.
 8. Object

  Проблем со ресторирање на база

  Во Options табот при Restore чекирај ја опцијата "overwrite the existing database" и потоа пробај да напраиш ресторе.
 9. Object

  Како да ја земам целосната патека

  Ти самиот одлучуваш кај ја upload -ираш сликата... Што праи таа функцијата која ја имаш UploadFile(fileName, dlg.File.OpenRead());? Прикажи ја и нејзе за да видиме што праиш и кај грешиш...
 10. Object

  Проблем со ресторирање на база

  Добро е малце да го пообјасниш подобро проблемот, :) т.е. грешката која ти ја дава. Ресторе на база се праи на следниов начин (преку слики). 1. Прво што мора да напраиш е да ја креираш базата во која ќе го импортираш backup -от Тоа би било вака: Притоа добро би ти било да...
 11. Object

  Safari проблем со T-Mobile.com.mk

  Извини што многу доцна ти одговарам... Еве сертификатот, мислам дека ок го експортирав... http://rapidshare.com/files/207259595/tmobile.cer
 12. Object

  Safari проблем со T-Mobile.com.mk

  Ок си е кај мене друже со сафарито незнам зашто неможеш: После инсталирање на сертификатот:
 13. Object

  Позади добар коњ.. прашина се крева :-))

  И самиот на моменти се двоумиш и не знаеш што да напишеш: Незнам дали да ти ја стам ова слика тебе: ? :bye1::bye1:
 14. Object

  Позади добар коњ.. прашина се крева :-))

  Само едно ќе кажам ИТ Моментално: Теми: 3,073, Мислења: 36,331, Членови: 1,640 Молимте додај едно - Active: 10 (од кој 5-6 administators :-))) Ајт пријатно. И научи како се води форум
 15. Object

  помош за програма [ БУКВИ ВО ОБРАТЕН РЕДОСЛЕД ]

  Да во право си loverboy супер е замислата на задачата. И правилно така треба ако не треба вектори. :bravo::bravo:
На врв Дно