• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Nokia

 1. Nokia

  Како изгледа вашето компјутерско биро

  Прекрасно ! Само со тие USB портовите од долната страна на масата, мислам дека малце вовлечени би биле многу подобри бидејќи вака може да ги „закачиш“ усб-ињата што се приклучени бидејќи штрчат од бирото. Ти се има случувано?
 2. Nokia

  Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

  WOOOW. Колку е ефикасно ова? Иако ледот над климата не може да се формира од работењето на климата, што значи дефинитивно е тоа дека нешто течело од горе
 3. Nokia

  Мобилни телефони Германија

  Ако не е заклучен на мрежа, не би требало да имаш проблеми. Ама, кај нас операторите ги заклучуваат.
 4. Nokia

  upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

  Тежок и трнлив е патот до успехот фриленс, ама ако си трпелив - успехот е загарантиран
 5. Nokia

  Проблем (sortа) со лаптоп

  Дали го прави после формат пак? Тоа праша член погоре, мислам дека е добра точка од некаде да се тргне.
 6. Nokia

  Сериозни проблеми со Anhoch сервис

  Абе, му го здипли кулерот на колегата? Гледам сток си му стаил
 7. Nokia

  Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

  Би ти препорачал да пробаш да тестираш со фреквенциите и напоните графичка по графичка а притоа во позадина нека ти работи HWInfo се додека не почнеш да добиваш error-и од секоја графичка одделно. Тоа им се максимумите :) Ако веќе подолго време ти работи машинава, провери случајно да не имаш...
 8. Nokia

  Каде би можел да најдам нешто вакво кај нас во МК?

  Во џамбо имаш онакво црево за организирање кабли. 150 ден
 9. Nokia

  Кај да најдам вакво штрафче/држач чудо кај нас?

  Навојот е универзален за стативи, ама не е баш стандарден во машинство. Сум ја имал истата мака :)
 10. Nokia

  Префрлање на дија позитиви?

  Малку постара темава, ама ако не си завршил работа јас имам скенер со кој можеш да скенираш филм. Е сега, јас сум го користел за негативи, додека дијапозитив би требало да е reverse од негатив, што би значело дека скенот во пост може да се среди. Инаку овој скенер го имам CanoScan LiDE 500F...
 11. Nokia

  Дискусија за цените на криптовалути

  Дали се исплати? Да, се исплати но не како пред 1-2 години. Дали да почнете со копање? Да, почнете, но не очекувајте дека ќе се збогатите. Дали да продадете опремата „Додека е време“? Продајте додека цената не биде под цената доволна за да си ја платите струјата. На крај се испоставува дека се...
 12. Nokia

  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

  Пред неколку месеци си купив Samsung S9+. Претходно 2 години користев Xiaomi. Уште ми фалат некои гачки што ги имаше xiaomi-то. Многу по интуитивен софтвер има од samsung-ов. Од друга страна, камера, дисплеј и изработка се неспоредливи, но пак xiaomi се бр 1 избор кога станува збор за телефон...
 13. Nokia

  Ноќна фотографија (long exposure, Light trails)

  Ваква фотографија има направено македонскиот фотограф Љупчо Илиевски на кокино само со аналоген апарат со безобразно долга експозиција. Кога го прашав „колку долга“, ми кажа дека се работи за неколку часа :) Еве го резултатот Во средина е ѕвездата северница. Инаку, фотката е продадена на...
 14. Nokia

  Избор на DSLR за почетник

  Се е релативно кога се работи околу изборот на објективи. Едно нешто само на секој да му препорачам : Избегнувајте го срањето 18-55 кое што оди во пакет со телото колку да се рече дека има и објектив. Ако сте нов и сега купувате, боље парите дајте ги само за тело а за почеток купете си објектив...
 15. Nokia

  Фотографии сликани со мобилен (ЧИТАЈ ПРВ ПОСТ!)

  S9+ no edit Интересен е моментот кога пчелата замавнува со крилата и најверојатно ја погаѓа фреквенцијата на сензорот и всушност на тој дел може да се забележат пикселите на сензорот од камерата.
На врв Дно