• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од NewNote5

 1. N

  GNU/Linux во интернет претражувач

  Еве една интересна страна каде има стартувано GNU/Linux во интернет претражувач со помош на емулација на PC во јаваскрипт. Работи во Firefox 4 и Chrome 11 http://bellard.org/jslinux/ повеке информации на http://bellard.org/jslinux/tech.html
 2. N

  lsconvert за LibreOffice/OpenOffice.

  Веќе го пробав тоа и функционира во секој случај фала.
 3. N

  lsconvert за LibreOffice/OpenOffice.

  Програмов е одличен,:bravo: прва лига само што мене ми треба, offline решение, затоа што компјутерот што треба да го користи нема интернет. Гледам дека програмов е пишуван во пајтон. Можно ли е некако да го симнам кодот и да го извршам offline. поздрав
 4. N

  lsconvert за LibreOffice/OpenOffice.

  Ми треба алатка како lsconvert за LibreOffice/OpenOffice. Порано знам дека имаше таква алатка ама повеќе неможам да ја пронајдам.
 5. N

  Интернет плаќање(токен) преку стопанска банка

  И јас го имам истиот проблем кој да речеме го решив со инсталирање на XP во VirtualBox. За мене не баш некое решение ама работи. Можеш да направиш виртуелна машина која ради безбедност ќе ја користиш само за електронско банкарство. Добро е што во VirtualBox немора да го гасиш виндосот туку само...
 6. N

  Линукс интернет кафе

  Zencafe дистрибуција наменета за интернет кафе. Све е на килик. :bravo: http://www.zencafe.web.id/release-zencafe-22/
 7. N

  Предлог за графичка карта

  Благодарам за сите одговори решив да ја земам GeForce GTS 450 1GB DDR5 Првенствено го користам за DTP, но и одвреме на време за понекоја игра со друштво. Поздрав :bravo:
 8. N

  Предлог за графичка карта

  Здраво, Имам компјутер со следнава конфигурација: Asus P5K SE Core2Duo CPU E6750 @ 2.66GHz 2GB ram (планирам уште 2 да докупам) Бидејќи ми прегоре графичката (сепак треба да се чисти од прашина од време на време) сакам да купам нова, ама имам некои прашања на кои неможам да најдам...
На врв Дно