• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од minimoog

 1. M

  S7 Edge или iPhone 6s+

  Јас сум похардкор корисник и од тебе. Значи пред се примарно користење е за комуникација: iMessage, Facetime и понекојпат со сила Skype. Сликање, слики ова она тоа што знам, ваљда во тој дел се сметам за нормален корисник. Па, социјални мрежи, твитер, фб, имгур. ФБ е релативно тешка апликација...
 2. M

  S7 Edge или iPhone 6s+

  Ај малку поинаку, т.е. да речам гледано од поинаков аспект. Пошто гледам дека имаш MacBook, iPhone-от убо ќе се интегрира со MacBook-от. Ако ти е битно тоа. Сакав да кажав има и други работи (не е само хардвер и дизајн) на што треба да се внимава. На пример, интеграцијата на iMessage во OS X и...
 3. M

  Помош со OpenGL игра (икс точка)

  Намести да има ортогонална проекција колку што е голем прозорот, window координата на маус поинтерот ќе ти ја даде координатата во world space. Ако имаш перспективна проекција, ондак малку потешко, ќе ти треба raycasting, малку инверзни матрици за да одредиш каде ти е кликот во world space, а...
 4. M

  Mozilla Firefox 4 достапен

  Да, има. Но е точен и правилен. BTW, може да се менува тоа како се рендерира текстот во DirectWrite, и програмерски и преку Control Panel. http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd371554%28v=vs.85%29.aspx Види под Custom Rendering Modes.
 5. M

  Mozilla Firefox 4 достапен

  Таман е рендерирањето на текстот. Така треба да биде. Sub-pixel positioning е одлична работа. И што има врска DirectX?
 6. M

  Големина на варијабли

  Исто така зависи и од компајлерот.
 7. M

  Софтвер за анализа на TCP/UDP конекции од даден компјутер?

  http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897437
 8. M

  openGL прашање за код

  ОК е, само не би користел GL_POLYGON. Но врши работи во случајов.
 9. M

  The Elder Scrolls IV Oblivion ( vs. Morrowind )

  Проблемот е што кога ќе крениш level сите непријатели кои ќе ги сретнеш креваат левел... А атрибут бонусите треба добро да се планираат. Види го линков http://www.uesp.net/wiki/Oblivion:Leveling#The_Leveling_Problem Тој што дизајнирал левелинг системот, ај што треба да се стреља :D, туку...
 10. M

  The Elder Scrolls IV Oblivion ( vs. Morrowind )

  Крени уште неколку левели па ќе видиш што те чека. А сигурен сум дека лошо си ги инвестирал поените. Тоа „лошо“ сфати го условно. Сум се изгорел и јас.
 11. M

  Intel & nVidia

  Види што се случи на последниот CES, секаде ARM ARM ARM... ARM не произведува туку лиценцира. Имаш OMAP од TI, Snapdragon од Qualcomm, Tegra 2 од Nvidia, PA Semi од Apple (или како и да се вика), Broadcom (незнам нивниот SoC се вика). Тоа не се процесори туку целосни платформи... Intel нуди...
 12. M

  Intel & nVidia

  Опасноста за Intel не е AMD туку ARM.
 13. M

  Како да и го продолжам векот на траење на лаптоп батерија?

  Тоа е за да се направи калибрација. Во секое добро упатство на лаптопот го пишува тоа... Инаку за траење, батеријата ќе си трае, но нејзиниот капацитет ќе опаѓа... Dracula е сосема во право, но најчесто неможеш заради практични причини да го применуваш тоа.Лаптопите служат за мобилност, а...
 14. M

  Delenje so mod vo C++

  Не е во грешката во компалерот или во C во методот на пресметка е, само кој да се сеќава... Кога дигаш на степен сигурно ќе се деси overflow особено ако се работи за големи броеви, сигурно има математичка финта на друг начин да се пресмета...
 15. M

  nVidia GTX 570 vs AMD 6950/70

  Ако сакаш да ти значи, ќе ти значи. Ако не, не ти значи ништо.:) Незнам на што се потрошени екстра транзистори. Toa ти е исто да ме прашаш за шемата...
На врв Дно