• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од mdeni

 1. mdeni

  Избор на солиден мидрејнџ/буџет WiFi + gigabit рутер

  Ова е муабетот. 2 години без ресетирање е реткост во денешно време. 1800 денари е во Анхоч. Искрено TPLink 841 ми е најпроверена опција, со супер цена Anhoch PC Market Online - TP-Link Wireless N Router 300Mbps WR841N
 2. mdeni

  Избор на солиден мидрејнџ/буџет WiFi + gigabit рутер

  Малку контрадикторно ми е ова, велиш ако често менуваш опрема, а потоа велиш дека е стабилен и добар? Баш ми требаше некое вакво најстабилно решение, за set-it-and-forget-it ситуација. Само ми мати ова што рече ако менуваш, зошто би го менувал? Јас со Тенда немам некое искуство, ама гледам...
 3. mdeni

  Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

  Подно со топлинска. А инвертери на јужнатанстрана пак ќе мора за ладење.
 4. mdeni

  Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

  Да, зависи каде е ставен термометарот. Има разлика.
 5. mdeni

  Phones.mk - Агрегатор за македонски мобилари

  Смартус дефинитивно, зошто нудат стварно супер ствари што ги мрзи да ги донесат другите. И Ми.мк има опции.
 6. mdeni

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Реално штета што S21+ е со стакло. Требало или пластика или карбон, нешто што не се крши.
 7. mdeni

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  View: https://youtu.be/lvV3jSLYK8A Вака супер делува. Таман С21 плус да си дојде на 35600 денари.
 8. mdeni

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Погрешно ти е прашањето. Не треба да прашуваш зошто е поефтин (а е нормална цена) во двете мобилари. Туку зошто е дупло во Телеком или барем 10-15к повеќе од продавница. Од телеком се исплати по некој ТВ, по некој мобилен до 15000 и по некој лаптоп или клима. Скап телефон е хаос кај нив. Хаос.
 9. mdeni

  Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

  Парапетна единица наместо парното, или каде и да има слободни 2-3 квадрати простор. Или мултисплитче со две парапетни за двете соби. Зависи. Парно никако, ни пелети ни ништо, нека си остане тоа за 19ти век.
 10. mdeni

  Производство на Електрична Енергија во Македонија

  Ние сме земја со најефтина струја по киловат час во европа. Вакви егзибиции се прават кај што е скапа струјата. Инаку еден дефект и отиде се во ненормална загуба.
 11. mdeni

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Претпоставувам преку добар процесор, сосема доволен екран кој помалку ќе троши, супер батерија и добра камера. Искрено повеќе ми се свиѓа логиката на S21+ од прерходниците. Само прашањето е како ќе се покаже ексоносот овој пат, зошто секогаш е фален, фален, и на крајот пак во се е рингла.
 12. mdeni

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Јас како најголем "фан" на Снапдрагон ќе ти кажам дека напротив, многу би се радувал ако конечно имам Самсунг со добра батерија и да не е рерна, како избор кај нас.
 13. mdeni

  Следење на Електрична Потрошувачка во домот, статистика

  https://thepihut.com/products/gravity-analog-ac-current-sensor Да скратиме.
На врв Дно