• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од markomk

 1. M

  JAVA Programer

  Ke mi zavrsi rabota.Samo uste nesto dali imas kopirano del od kodot na internet?
 2. M

  JAVA Programer

  Zdravo, Mi treba Java programa edna od slednite dolu nabrojani i REPORT kako e istata napravena. 1. Text editor: slicno na windows notepad.Treba da ima moznost za: -programata da moze da procita tekst fajl -korisnikot da moze da napravi izmeni vo tekstot ili da kreira nov tekst -programata...
 3. M

  Гласање за веб дизајн предизвикот

  nCounTr ne e rabotata dali ti poveke sakas fleshoj,baneri,animacii toa zavisit samo od korisnicite odnosno dali tie sakaat.No sepak vo webdizajniranjeto ima pravilo i za niv odnosno webstranata netreba da bide 'natrupana' so baneri. A vo vrska so brz pristap na baranata informacija se slozuvam...
 4. M

  Стартува веб дизајн предизвикот на IT.com.mk и Мк Хост

  Vazno da se ucestvuva... Ova e prototip vo vrska so web-stranata na noviot otvoren fakultet vo Ohrid, UIST. Po predmetot Human-Computer Interaction imavme za proekt da napravime prototip. Da ne dolzam mnogu, koj saka poveke detali vo vrska so prototipot...
 5. M

  Mala pomos.. | Печатење по внес од тастатура

  Nesaka ni taka..pak istoto avtomatski go pecatit: hex: 12345678 dec: 305419896 oct: 2215053170 bin: 00010010001101000101011001111000 Press any key to continue . . .
 6. M

  Mala pomos.. | Печатење по внес од тастатура

  Znam za cin ama kade bi se vmetnal? Probav kaj unsigned long value = 0x12345678; sepak ne raboti.
 7. M

  Mala pomos.. | Печатење по внес од тастатура

  Kako da go izmenam kodov dolu za da ne se pecati avtomatski, nego so moe vnesuvanje..Se raboti za konvertor bin,hex,str i tn :plachko2: #include <iostream> template < typename T > inline T highbit(T & t) { return t = (((T)(-1)) >> 1) + 1; }...
 8. M

  Проблем со HP 550...

  Па новиов лаптоп кој го зедов пред некоја недела имав проблем сличен,неможев да инсталирам ХР ке ставев бутабилно цд ке се стартуваше,таман до партициите ке стигнеше и плав екран :lut2: Прашав од кај шо го зедов ми рекоа дека новиве лаптопи така биле фабрички и морало во биосот да се подесит нешто.
 9. M

  Проблем со HP 550...

  Па колку што гледам незавршил работа...
 10. M

  brute-force https protokol

  mislam moze so medusa
 11. M

  Проблем со HP 550...

  odi na hp.com ke najdes drajveri za tvojot hp laptop za vista,xp, i tn. a ako imas 4 gb ram instaliraj si ubuntu ke ti gi prepoznae
 12. M

  Vmware

  за секој случај
 13. M

  Како да форматирам лаптоп со инсталирана Vista?

  незнам како фабрички ти е виста ххх братми има лаптоп и вистата едноставно е вградена во него, доколку се расипе вистата и тн. не го форматираш со цд и тн. туку стегаш само ф8 и имаш виста на лагер :)
 14. M

  Проблем со компјутерот

  хммм пред некое време купив лаптоп од АМЦ Dual Core 2.16 GHZ 3 GB RAM 320 HDD ATI graficka, имаја инсталирано ХР и 1000 програми при што лаптопот беше ШПОРЕТ и за нецели 2 дена не се стартуваше ни една програма....едноставно Application Error..........јбг морав да го форматирам а и маката да ми...
На врв Дно