• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од macko

 1. M

  SLIC loader

  Не е до инсталацијата туку лаптопот има заштита и препознава дека Windowsot не е лиценциран, како да го исклучам тоа... Лаптопот е купен со линукс
 2. M

  SLIC loader

  Здраво На лаптоп купен со Linux инсталирав Windows 7 и сега неможе да се вклучи... Како да го отстранам SLIC loaderot...
 3. M

  Windows XP no signal

  Мониторот работи на друг компјутер, а кога изберам Safe Mode компјутерот се рестартира и пак исто..
 4. M

  Windows XP no signal

  Хардот останува да свети зелено како нормално да работи а мониторот е со црна слика и пишува NO SIGNAL
 5. M

  Windows XP no signal

  Компјутерот беше уредно исклучен, и приклучен е преку VGA и сега кога го вклучувам поминува делот за влегување во BIOS, тастатурата трепнува и кога треба да излезе делот Windows на екран, екранонот останува црн и после тоа се појавува пораката NO SIGNAL ( а истиот случај беше и со друг...
 6. M

  Windows XP no signal

  здраво имам проблем, кога ке го вклучам компјутерот се појавува стандардната слика пред бутирање на виндовс и кога треба да почне да бутира се појавува црна слика на екранот и се појавува NO SIGNAL хардот продолжува да свети... Графичката е во ред, истиот проблем се случи и со друг компјутер...
 7. M

  Edubuntu од школските нетбуци

  Тоа е едубунту 7.04 ама не е иста со таа што може да се најде на интернет, верзијата што е на школските компјутери е правена посебно, ама е направена со многу недостатоци.. Таа верзија ја имаат администраторите во училиштата
 8. M

  iTALC помош

  iTALC ми е за лаптоп со убунту 10.10 не ми е за школски компјутер!! инаку iTALC ми е инсталиран преку Ubuntu Софтверскиот центар занчи сам се симнува и сам се инсталира
 9. M

  iTALC помош

  дали некој може да ми каже каже како да го решам проблемот (needs according keys!):(
 10. M

  Ubuntu 10.10 помош!!

  mene mi se isklucuva dodeka rabotam a ne koga e vo miruvanje, inaku go izbrisav iTALC i seka ne se iskluva, ama problemot e sto mene mi treba iTALC i dali moze nekako da se sredi da ne se isklucuva ama da imam iTALC
 11. M

  Ubuntu 10.10 помош!!

  a dali moze da se instalira iTALC na ubuntu 10.10 bez da pravi problemi zatoasto navistina mi treba a ako nemoze koja e poslednata verzijza na edubuntu na koja iTALC raboti bez problem
 12. M

  Ubuntu 10.10 помош!!

  i da go izbrisam pak treba da smenam nekoi podesuvanja zatoa sto tie nekade se zadadeni ama nikade ne uspeav da gi najdam ne se vo login screen. eve sega za 7 minuti 3 pati se logirav a nekogas neme isklucuva voopsto
 13. M

  Ubuntu 10.10 помош!!

  Не е енергијата тоа почна да ми се случува откако инсталирав iTALC значи некогаш ке ми се исклучи еднаш некогаш повеке пати и тоа на различен временски интервал
 14. M

  Ubuntu 10.10 помош!!

  здраво ми треба помош околу ubuntu 10.10. Од пред некој ден почнав да имам проблеми со овој ОС. Откако ке го вклучам компјутерот и почнам да работам после некое време автоматски системот врши log of и треба повторно да се логирам, како може да го исклучам тоа затоа што ми ги исклучува сите...
На врв Дно