• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неодамнешна содржина од latko

 1. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  Здраво дечки, Викендов се одлучив за Yamaha RX-V683. Ги слушнав/споредив во живо заедно со Денонот и звукот повеќе ми се допаѓаше од Јамахата (лична преференца). Следно што планирам да земам се сталаци за звучниците. Пишете ако имате инфо од кај да барам. Во Болин имаше едни убави B&W за 8000...
 2. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  Ќе одам деновиве да се распрашам за моделот од Денон. еве инфо до сега: Denon AVR-X2400H - / Sony STR-DN1080 - 48 000 во Галерија Yamaha RX-V683 - 41 000 во Нептун По другиве држави (соседни и западна Европа), трите модели се тука некаде со цените (некаде Сони е малку поскап). Кај нас DN1080 е...
 3. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  Здраво дечки, пред се благодарам на сите кои што до сега учествуваја во дискусијата. Се одлучив, и ги зедов Monitor Audio Silver 2 (high gloss white lacquer) Ги слушав на лице место и ми оставија многу добар впечаток. Визуелно многу ми се допаѓаат и одлично се вклопија во ентериерот...
 4. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  Благодарам @Chicco69 за деталното објаснување. Бидеќи ова ќе ми биде прв ваков систем, мислам дека крајната одлука ќе биде поврзана и со цената на производите кај нас на пазарот. Моментално Силвер 2 се на попуст, така да тоа ми е една причина плус да ми бидат во потесен избор. Сега за сега би...
 5. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  @Oktar, тој сум :) Ги најдов твоите постови/теми, и мене на изглед подобри ми се силвер 2 серијата од 685, плус како што гледам и на попуст се моментално. Во врска со ресиверите, Сонито има многу добри критики по нет, дури и од What HI-FI го фалат како модел. Yamaha 683 е исто често излистан...
 6. latko

  Препорака за аудио систем (AV receiver и звучници) за дома

  Здраво дечки, би сакал да добијам препорака/мислење/совет за аудио систем за дома (AV receiver + букшелф звучници) Буџет околу 1200 eur. Би се поставил во дневна соба, и би се употребувал најчесто за слушање музика и гледање филмови. Во иднина постепено би сакал да го надополнам системот до...
 7. latko

  Battery Replacement iPhone 6S

  Здраво Ивица, ќе може ли да се провери дали има некое инфо за телефонот? Благодарам. /Ацо
 8. latko

  Battery Replacement iPhone 6S

  Пратено во ПП. Благорадам Ивица што ми излезе во пресрет. Пиши тука кога ќе има некое инфо. Поздрав.
 9. latko

  Battery Replacement iPhone 6S

  Здраво Ивица, благорадам за одговорот. да, како што споменав телефонот е купен на 12-01-2016 така да сеуште е под гаранција. Моментално е сеуште кај iStyle во сити мол. Кажаа дека ќе треба да го проверат таму па ќе кажат за сигурно што е работата. Претпоставувам ти работиш во некој сертифициран...
 10. latko

  Battery Replacement iPhone 6S

  Здраво дечки, молам за помош/консултација. Имено, сопругата има Iphone 6s. Купен од ВИП на 12 Јануари 2016. Пред околу два месеци почна да телефонот да и се гаси самиот од себе. Бидеќи појавата почна да зачестува, го однесовме во ВИП. Ова се случуваше околу недела дена ПРЕД iSlyle да ја објави...
 11. latko

  Предлози за Монитор 1440p

  Здраво дечки, во план сум да земам нов монитор за дома, па би сакал да чујам ваши предлози. Генерално би се користел за Lightroom, Photoshop, Office i casual gaming. Моментално фаворити ми се: Dell 25" UltraSharp UP2516D PremierColor...
 12. latko

  Mikrotik - Генерална дискусија

  Да апдејрирам и тука: Купено е следно: RB1100AHx2 CRS125-24G-1S-RM - (две парчиња) Моментално се апдејтира софтверот па ќе се средуваат полека. Фала ви на сите за советите/предлозите. Поздрав.
 13. latko

  Wireless Access Point за деловен простор

  Дечки, да направам апдејт на темава. На крај сепак се одлучив за следново: Unifi AP AC LR - 6 парчиња (на секој спрат по едно). Набавени од Бугарија. Ќе истестирам дали ќе биде добра покриеноста да ги поставам преку еден спрат (1-3-5), ако има потреба ќе ги доставам и другите. Фала ви на сите...
 14. latko

  Wireless Access Point за деловен простор

  Здраво дечки, Ја отварам темава за мислења и помош за избор на WiFi access point. Објектот има 4 спратови како деловен простор (подрум, приземје,1,2) и 3 спрат приватен стан за живеење. Тотал 5 спратови. Во деловниот простор би имало по 5-10 вработени плус гости. Една опција е набавка на...
 15. latko

  Mikrotik - Генерална дискусија

  Здраво дечки, пуштив барање до Овернет и Тринити за опремата, и Тринити понудија подобри цени. Највероватно ќе ве послушам и ќе одам со комбинацијата: RB1100AHx2 CRS125-24G-1S-RM - (две парчиња) Значи со оваа комбинација покрај другото, би имал можност за конфигурирање на повеќе VLAN? За АЦ...
На врв Дно