• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од krisbt

 1. krisbt

  Lightmode/Darkmode на вашиот смартфон

  Се е на дарк фрлено :D
 2. krisbt

  Општо за фотографија

  На кратко, би ја средил првата да е малку пожива во боите и во динамички опсег (не е искористен RAW форматот потполно тука). Сенките се претемни според мене. Втората, од друга страна, подобар динамички опсег (веројатно уклучен ХДР), но боите се малку повеќе сатурирани и топли. За бокето нема...
 3. krisbt

  Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

  Еве нешто набрзина, без пропорции, во Sketchup. Страниците ќе бидат од бела иверица со текстура на дрво, горната страна бел плексиглас меѓутоа спуштен некои 5-10цм за да не се гледаат копчињата и усб портите, плус да пропушта малку од светлината на диодите кои ќе бидат внатре во куќиштето.
 4. krisbt

  Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

  Толку се има [emoji14] Фала. Не е конечна изведба, ама не сакав да ми зафаќаат многу место, можи ќе направам измени. Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
 5. krisbt

  Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

  Не би ја нарекол внатрешност се уште... Наскоро ќе има и каросерија и средени кабли.
 6. krisbt

  Брз NEF Viewer?

  Препорака и од мене за Windows Photo Viewer. Photos апликацијата е ѓубре.
 7. krisbt

  Samsung A70 - Од каде да се купи...?

  Не знам сигурно, ама мислам дека refurbished се. Неколку од А6 и А5 моделите имаа проблем со екраните.
 8. krisbt

  Samsung A70 - Од каде да се купи...?

  Ко шо реков, на А6 сигурно имаше, на А6+ не сретнав :D Нема место за паника :D
 9. krisbt

  Samsung A70 - Од каде да се купи...?

  Особено ако пишува Class B на кутијата :D Барем на (сите) А6 пишуваше така, веројатно refurbished беа. Доверба во МК слабо...
 10. krisbt

  Астрофотографија, совети и искуства

  Фала. Сликани се на едно мало езеро над Ротино, село под Пелистер.
 11. krisbt

  Сервис за Никон

  Истиот проблем го имав на D5000 со испукани 190.000 слики, му пишав на Зум Сервис, ми рекоа дека проблем е mirror box ама не ми кажаа цена. Ми рекоа мора да се види апаратот. Го однесов кај сервисер во Битола и излегоа уште неколку проблеми (скинат кабел и најверојатно изгорена плоча), така да...
 12. krisbt

  Астрофотографија, совети и искуства

  Сликано со Nikon D750 Samyang 14mm f/2.8 @ 2.8 30sec shutter speed ISO 8000
 13. krisbt

  Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

  Уф, одамна ми е, има шанси да е сата2. А уствари не знам дали има разлика во каблите :D
 14. krisbt

  Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

  Ако не ти смета бојата само плати си карго и твое е, 1 метар должина има.
 15. krisbt

  Општо за фотографија

  Одлична тема. Само имам една (и пол :D) забелешка. Правилно е Shutter speed (шатер, а не шутер) и не е исто со експозиција. Експозицијата зависи и е резултат од трите фактори: ISO, shutter и бленда.
На врв Дно