• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од Kojotot

 1. K

  Xoom, a PayPal Service

  Дали ќе треба да плаќам данок ако добијам еднократна или 2-3 уплати максимум? Сакам да продадам пари/предмети на игра поконкретно, треба за ова данок да се плаќа? Или може праќачот да наведе дека парите се праќаат како поклон па така данок да нема? Дека уплатите не се за “заработен приход“ и...
 2. K

  Како купувате crypto?

  Со дебитна мастеркард купувам и јас, низок процент и задоволен сум. Туку дали би правеле проблем за влечење пари од апликација на картичка и дали би требале да плаќаме некаков данок? Иначе знам разни луѓе кои користат разни апликации, binance, crypterium, kraken, cex.io сите ми ги пофалија јас...
 3. K

  Дискусија: Купување/тргување со акции/хартии на вредност од Македонија

  ОТСЕГА ГРАЃАНИТЕ И САМИ ЌЕ МОЖАТ ДА ТРГУВААТ НА СТРАНСКИ БЕРЗИ – БЕЗ ПОСРЕДНИШТВО НА ДОМАШНИТЕ БАНКИ знае некој нешто за ова? Објавено е пред 1 недела
 4. K

  Дискусија за попуст /промоции /купување на игри

  Прв пат гледам за таква игра ама кад је гага и киселина е блага хехе
 5. K

  Како купувате crypto?

  нов сум у целата шема со крипто валути, веќе некое време сакам да инвестирам Дали уште може да се купува со Binance пред неколку недели другар инвестираше у етериум ама не знам за вадење пари тоа не сум го прашувал и дали тие трансакции се легални и дали би можел по некое време да вадам пари од...
 6. K

  Избор на лаптоп

  А тие ми го инсталираат? може ви звучи глупо прашањето ама скоро па ич не сум уходан у овие работи
 7. K

  Избор на лаптоп

  Шо е фората со freedos oперативен систем? Гледам го има на твојот а и уште на неколку лаптопи на екупи. може виндоус да се стави или шо? иначе и јас слично барам нешто како тебе, у таа цена околу 35к со неинтегрирана графичка 8гб рам и 512гб ссд по можност ама тие на сетек/нептун и други имаат...
 8. K

  Рутер јузернејм/пв (ZXV10 H201L)

  Фала многу. Сепак исти ку*ац е како што кажа @kirev ама ај.......
 9. K

  Рутер јузернејм/пв (ZXV10 H201L)

  Здраво дечки. Би сакал да си го сменам каналот на рутерот (router channel) ама кога ја отворам IP на рутерот во browserот ми бара јузернејм и пасворд. Рутерот е модел ZXV10 H201L на ZTE (ISP македонски телеком). admin не е. Помош?
На врв Дно