Неодамнешна содржина од Kiril29

 1. K

  Основите за добра фотографија - сподели знаење

  Бриџот ке ти заврши работа да навлезеш во основите на фотографијата но мораш да научиш некој основни параметри без кој неможеш да добиеш добра фотографија на мануел моде. 1.Отвор на бленда т.е. F stop. 2.Експозиција т.е. должината на траење на осветленоста на чипот. 3. ISO вредност. 4.WHITE...
 2. K

  Sovet za bridge ili prosumer fotoaparat?

  Многу добар совет дефинитивно идам на дслр ама ке поцекам да паднат цени на никон д3200 или д5100 или канон 650д
 3. K

  PENTAX vs Canon, Nikon

  Сакам апарат нов сум во фотографија и уште лутам де ваму де таму дали бриџ, просумер или дслр. за тоа што сакам да го сликам(пејсажи, нокна градска слика и нокно небо и солидно видео) од вашите досегашни совети дефинитивно треба да се стрпам за дслр затоа што што и да земам од останатото ке биде...
 4. K

  PENTAX vs Canon, Nikon

  Во право си од досегашните одговори ја разрешив дилемата зашто не се фаворизира толку пентакс. Дали имаш искуство или што ке кажеш за никон 1ј1 или 1V1 гледам цената доста им падна а и добро котира за просумер. За сега 25000ден. ми е лимитот а ДСЛР на старо не сакам и мислам дека ј1 ке ме држи...
 5. K

  PENTAX vs Canon, Nikon

  Благодарам на одговорот ми ги појасни работите. Дали имаш искуство или што ке кажеш за nikon 1V1 или 1 J1бидејки за ДСЛР немам доволно средства а на старо несакам, цената му падна на 25000 кит 10-30и мислам за аматер како мене ке ме дрзи влага додека созреам за ДСЛР а и мозам да го надградувам...
 6. K

  PENTAX vs Canon, Nikon

  Имам впечаток (читајки форуми, веб. страни, споредби и сл.) дека кај нас и пошироко повеке се фаворизираат ДСЛРите на Canon и Nikon во споредба со оние на PENTAX, мозеби сум грешка (немам сликано воопшто со ДСЛР нов сум во фотографија но имам зелба за надоградба и за ДСЛР), но читајки споредби...
 7. K

  Sovet za bridge ili prosumer fotoaparat?

  Многу добар совет благодарам. За тоа што го набројав што сакам да сликам дефинитивно ми треба ДСЛР мегутоа во моментов поради непланирани трошоци буџетот се намали на 25000 и за аматер мислам дека за почеток да стартувам со просумер, помали се имаат заменлив објектив и како корисник на иксус...
 8. K

  Sovet za bridge ili prosumer fotoaparat?

  Korisnik sum na Canon IXUS 970is veke 3god. za idiot (ima nekoj manuelni postavki) za odmor i familiarni fotki e odlicen, megutoa se zainteresirav za amaterska fotografija i mi treba nesto poseriozno. Budzetot e od 25000 do 30000 mkd. Poznavanje od fotografija imam citano dosta megjutoa praxa mi...
На врв Дно