• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од itengineer

 1. I

  Проблем Во C++

  Не мора да го број бројот на цифрите, еве ти го попраен кодот: int ReversedDigit (int value) { int result = 0; while(value > 0) { result = result * 10 + value % 10; value /= 10; } return result; }
 2. I

  Книги

  Не би ти препорачал да учиш на македонски лоша навика е, македонскиот речник е многу сиромашен со поими. Исто, зошто не се запишеш на факултет ако имаш желба да ја научиш барем основата и малку повеќе? Поздрав.
 3. I

  Помош околу Хостинг

  Друже искрено би ти препорачал доколку имаш 10000 посети дневно, никако на shared хостинг. Еден google со неговите ботови носи многу request-и а со тоа shared хостинг (од 3$-7$ месечно) не издржува им ги кутка серверите. Поздрав.
 4. I

  Светлосни години

  Исто и прекинете да го кажувате зборот секундарно во смисла во истата секунда, бидејќи секундарно доаѓа од зборот secondary и има скроз друго значење. Прекинете и со рекламација во контекст да се рекламираш. :D
 5. I

  Интернет сервис провајдери (ISP) и приватноста

  Вака, имам еден предмет на факултет кадешто учевме за приватноста на корисниците на интернет. Ме интересира дали нашиве интернет сервис провајдери (T-Home, Blizoo, Telekabel) го снимаат секој наш чекор? Поздрав.
 6. I

  Проблем со екран на лаптоп

  Истиот проблем и кај мене. Некогаш при придвижување на поклопецот трепка сликата, најверојатно е до flat кабелот. Претходно се чудев во што е проблемот и го гасев од power копчето :D не знаев дека воопште се прикажува log in screen-от речиси затемнет.
 7. I

  mturk.com

  Пред неколку години имам користено, ама ептен тешко се прават пари освен ако не си специјализиран во нешто. Ова ти е нешто слично на microworkers.com Поздрав.
 8. I

  NZS VO C++

  least common denominator c++ на google.com
 9. I

  Помош за програма во C++

  Барај во Font :) и зголеми го фонтот.
 10. I

  Може да се подигнат парите од "AlertPay"?

  Префрли ги на друго место, па од таму извади ги.
 11. I

  Општи запознавања со Асемблер!

  Само една забелешка. Assembler не е програмски јазик. Assembly е програмскиот јазик. Ова веќе го забележувам секојдневно кај луѓето и мора да се поправи.
 12. I

  Добив програмска логика.. што потоа?

  Јас учев на ПМФ - Софтверско инженерство, сега на ФИНКИ се вика насоката АСИ мислам. Поздрав.
 13. I

  Добив програмска логика.. што потоа?

  Се учат на факултет, ама зависи каде, негде помалце негде повеќе.
 14. I

  Добив програмска логика.. што потоа?

  Друже мора да те разочарам ама ништо не си научил до сега... :) Има уште илјадници работи што треба да ги знаеш како ОО и Визуелно програмирање, Алгоритми од типот DFS, BFS, Greedy, Dynamic programming, рекурзија, наоѓање најкраток пат итн. итн. После имаш Design Patterns и многу други работи...
 15. I

  ASP.NET rabota so baza

  Може да провери со citac["Slika2"] == null
На врв Дно