• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од GeorgeMitrevski

 1. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Слушам дека има нови скандали на универзитетот. Устијана е фајнали аут, студентите против новиот ректор? Што се случува? Пак ли нов ректор ќе се бара? Боже, Боже!
 2. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  За тоа КАКО да се промени потребни се две работи, кои по мое мислење моментално се неостварливи - Волја од горе и активизам од доле. Значи, не треба да има заблуда дека Груевски е вистинскиот архитект на овај универзитет. Без негова волја и без негов амин нема промени. Ако тој нареди - дечки...
 3. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ова се мои сугестии од пред две години Recipes for the survival of UIST
 4. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ова е од еден студент од странство на УИСТ. Колку е вистина? Dear Professor, First of all, I want to express my appreciation for what you've written via your blog. As an international student living and studying in Macedonia, I have found it very frustrating to see my favorite professors...
 5. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ректорот Нинослав Марина рече дека . Ај да видиме. Ако е сериозен, ќе треба да почни од неговите вработени професори. Ај да видиме колку нетолерантен ќе биде кон Устијана. Ако сака докази лесно може да ги најди на овај форум и во неколку други медиуми.
 6. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Тројца ректори за четири години! Добро е што човекот има огромно искуство на запад и во Америка. Али сепак човек треба да се праша: со сето негово искуство на запад и можна годишна плата изнад 150 илјади долари, плус големата плата на супругата, што бара во Охрид? Се надевам дека навистина е...
 7. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Читам дека Давчев е аут? Нинослав Марина е новиот ректор? Фала богу има спас за УИНТ.
 8. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ова е коментар од професор во врска со крајот на учебната година Here we are, it's the end of the year, so students know if they passed their year or not... Well, not many failed... There was also the Rector's Awards, and 28 students got it... Among them, some I still remember well... one was...
 9. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Слушам дека на телевизиите се вртеле рекламите за упис на УИСТ снимени пред три години од сега сите истерани странски професори! Каква иронија!
 10. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ништо страшно. Додека Давчев си го има Груевски да го брани, триста обвинители и петсто судии ништо не му можат.
 11. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Закон за високо образование (2008) Член 37 По извршеното запишување на високообразовната установа во регистарот на високообразовните установи се конституира сенат и се избира ректор. Член 11 Автономијата на универзитетот вклучува академска слобода, автономија на управувањето и неприкосновеност...
 12. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Јасно и гласно! Значи не сум бил патриот. А, за да бидеш патриот што треба да правиш? Да не се спротивставуваш, да си молчиш? Со таков “патриотизам“ не се гради демократија. Непослушните дедовци и татковци така ги обвинувале пред 20-30 години. За жал пак дочекавме и македонци кои е повеќе од...
 13. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  За Бок и немање на докторат. Македонија, како секоја друга држава, си има свои правила за тоа кога треба или не треба да се има докторат. Ако требаше да се има докторат за да се биде главен на комисија за нов универзитет, за тоа требше луѓето да размислат пред да го назначат Бок. Сакам да ви...
 14. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Добро е што конечно излезе интервју со Давчев. Само ќе беше многу подобро ако новинарот беше подобро спремен да му поставува посолидни прашања. Да му го дадеше пред очи да го види неговиот текс и оригиналниот текс од каде имаше препишувано и да се изјасни дали тој тоа го смета за плагијаторство...
 15. G

  Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

  Ево пак за професорот Бок, сега во ПлусИнфо.
На врв Дно